fbpx

Pozycjonowanie stron internetowych (SEO)

Pozycjonowanie stron internetowych jest procesem, którego główny cel polega na zwiększeniu widoczności domeny w bezpłatnych (organicznych) wynikach wyszukiwania pod wybranymi frazami kluczowymi. Działania te polegają na optymalizacji wszystkich elementów witryny oraz budowania zaplecza backlinków (link building). Na pozycjonowanie składają się liczne procesy dotyczące działań SEO, które przeprowadza się on-site (na stronie) oraz off-site (poza stroną). Do off-site należy pozyskiwanie wartościowych linków przekierowujących do naszej witryny. On-site to: optymalizacja wszystkich publikowanych treści, kodu strony oraz wprowadzanie działań UX (User Expierience).

Zamawiam bezpłatną
konsultację SXO

Co to jest pozycjonowanie?

Pozycjonowanie (ang. Search Engine Optimization – SEO, Web Positioning) to strategia marketingowa polegająca na budowaniu widoczności strony internetowej na frazy kluczowe w organicznych wynikach wyszukiwarki, której celem jest generowanie ruchu.

Użytkownicy wpisują frazę, która ich interesuje, a wyszukiwarka w wynikach przedstawia witryny, jakie pasują do zapytania. Google dba o to, aby polecać użytkownikom strony, które będą zawierały odpowiednie informacje. Muszą one także spełniać inne wymagania. Wśród nich jest bezpieczeństwo, odpowiednia szybkość ładowania, ale też użyteczność. Weryfikacja tego, czy dana witryna zasługuje na określone miejsce polega na badaniu witryn przez roboty indeksujące Google. Na najwyższych miejscach znajdują się więc strony, które są odpowiednio zoptymalizowane pod roboty, ale jednocześnie spełniają oczekiwania użytkowników. Pozycjonowanie jest obecnie wręcz obowiązkiem każdego właściciela strony internetowej, któremu zależy na popularności.  Miejsce, na  którym pojawia się dana strona internetowa, zależy przede wszystkim od optymalizacji samej strony, ale też doboru fraz i różnorodnym działaniom pozycjonerskim, które sprawią, że będzie ona jak najwyżej pod danymi słowami kluczowymi.

Na czym polega pozycjonowanie stron?

Pozycjonowanie dzieli się na off-site i on-site – czyli działania dokonywane na stronie oraz poza nią. Można wyróżnić kilka głównych czynników, które wpływają na widoczność witryny w sieci, to: struktura strony, poprawność kodu witryny internetowej, linkowanie przez zewnętrzne serwisy, content, optymalizacja strony pod SEO. 

Pozycjonowanie stron internetowych to wiele działań, jakie mają na celu zwiększenie widoczności witryny pod konkretnymi frazami. Dlatego też w pierwszej kolejności dokonuje się dwa działania. Pierwszy to audyt SEO, a drugi dobór słów kluczowych (w przypadku e-commerce to jeszcze analiza konkurencji). Audyt umożliwia zbadanie poziomu optymalizacji, znalezienie błędów i ustalenie potencjału pozycjonerskiego witryny. Natomiast sam dobór słów kluczowych ma największe znaczenie. Wykonany błędnie sprawi, że witryna będzie pozycjonowana na złe frazy. Słowa kluczowe pod pozycjonowanie dobiera się ze względu na dziedzinę i tematykę strony, oczekiwania grupy docelowej, frazy wpisywane w Google przez internautów najczęściej oraz ich konkurencyjność. Następnie optymalizuje się samą witrynę, czyli dopracowuje jej strukturę, nawigację, dopasowuje pod roboty – dlatego też tworzy się nagłówki, meta opisy, a także bada i naprawia inne elementy techniczne strony. Następnie pozycjonowanie obejmuje działania na stronie – to często planowanie i tworzenie contentu pod SEO, optymalizacja nowych i bieżących elementów, pozycjonowanie grafik i wiele innych. Ważne jest także pozycjonowanie off-site, jakie polega na zdobywaniu linków przychodzących o dużej wartości. Odpowiedni profil linkowania sprawia, że Google stwierdza, iż polecana przez inne serwisy strona jest wartościowa i powinna znaleźć się wysoko w wynikach wyszukiwania.

Strategia pozycjonowania powstaje w wyniku szczegółowego audytu SEO, budżetu klienta oraz jego celów. Ustala się zakres prac w konkretnych miesiącach. Przykładowo pierwszy miesiąc może być poświęcony usuwaniu błędów krytycznych. Następne będą zawierały działania dostosowane do indywidualnych celów, a także dobranych fraz. Ponadto zostanie ustalone tworzenie contentu pod pozycjonowanie (co będzie opisywane w jakiej kolejności). Strategia pozycjonowania jest uzgadniana z klientem i powinien on wiedzieć jakie zmiany będą zachodziły na stronie. Podczas tworzenia strategii pozycjonowania współpracują ze sobą specjaliści z różnych dziedzin. Ustala się również zakres działań opartych na off-site. 

Pozycjonowanie stron budowane jest na contencie. Dopasowuje się go do wymagań SEO. Zatem nie może być on zduplikowany ani też skopiowany z innych witryn. Ważne jest jego odpowiednie skonstruowanie w zależności od liczby podstron, charakteru witryny, a także tematyki i rodzaju podstron. Wypełnianie strony contentem SEO przebiega stopniowo. W pierwszej kolejności opisuje się podstrony nadrzędne, bo te są najważniejsze w budowaniu silnej pozycji w Google. Następnie tworzone są treści na podstrony podrzędne. Jednocześnie wypełnia się meta opisy oraz alternatywne treści grafik. Podczas planowania contentu na stronę uwzględnia się tematykę – wartościowa, a także niezbędna dla odbiorców, powiązana z charakterem strony. Ustala się frazy kluczowe i określa nagłówki, które muszą wystąpić. Następnie content jest sprawdzany pod kątem merytorycznym, językowym i gramatycznym.

Audyt SEO – czym jest i na czym polega?

Zanim podejmiesz wyzwanie przeprowadzenia kompleksowego pozycjonowania swojej strony internetowej, przeprowadź wnikliwy audyt SEO. Czym on jest? To całościowa analiza stanu Twojej witryny pod kątem optymalizacji SEO. Na jej podstawie planowane są dalsze działania, które podniosą pozycję Twoje strony w Google. Poniżej przedstawimy opis tego, w jaki sposób krok po kroku stworzyć efektywny audyt SEO, na podstawie którego zostanie przeprowadzone pozycjonowanie dopasowane do Twojej witryny.

  • Audyt on-site

  • Audyt off-site

Optymalizacja SEO – najpopularniejsze działania

Już wiesz czym jest pozycjonowanie stron www i jak ma się ono do optymalizacji SEO. Przejdźmy teraz do opisu konkretnych działań, które uczynią twoją witrynę nie tylko bardziej widoczną i przyjazną dla wyszukiwarek, ale też chętniej prezentowaną w wynikach wyszukiwania.

Optymalizacja SEO – treści na stronie

Treści opublikowane na witrynie mają podstawowe znaczenie dla optymalizacji SEO. Od ich ilości i jakości w dużym stopniu uzależniona jest pozycja witryny w Google. Prawidłowa optymalizacja powinna więc zaczynać się od oceny obecnego na każdej podstronie contentu. Jeśli go nie ma lub jest go mało, pierwszym krokiem będzie uzupełnienie treści, mając na uwadze konkretne wytyczne.

Warto zadbać o to, by treści było dużo. Należy umieszczać opisy gdzie tylko się da, oczywiście mając na względzie estetykę strony. Jednak im więcej tekstu, tym lepiej. Google postrzega wtedy Twoją witrynę jako wartościową dla użytkownika, ponieważ precyzyjnie opisuje i dokładnie wyczerpuje dane tematy.  Oczywiście content musi być kierowany przede wszystkim do człowieka. Czasy kiedy można było wypisać słowa kluczowe jedno po drugim już za nami. Algorytmy wyszukiwarek cały czas są udoskonalane i potrafią już zweryfikować jakie teksty zostały stworzone wyłącznie na potrzeby SEO, a jakie są przydatne dla odbiorcy. Stawiaj na unikatowe, oryginalne i interesujące treści. Google bierze pod uwagę także długość przebywania użytkowników na stronie. Świadczy ona o większym zainteresowaniu internautów Twoją witryną.

Kolejna, bardzo ważna kwestia to stosowanie nagłówków H1, H2 i H3. Powinno się w nich określać co znajdzie się w danym akapicie. Tekst z nagłówkami jest czytelniejszy dla użytkownika i sprawia, że internauci chętniej go czytają w przeciwieństwie do treści pisanych jednym ciągiem. Zbyt duża ilość tekstu zniechęca odbiorców. Brak nagłówków sprawia, iż trudniej się zorientować o czym jest artykuł. Nagłówki nakreślają  ogólną tematykę i pomagają zdecydować czy warto przeczytać cały tekst.

Nagłówki w powinny zawierać frazy kluczowe, które stanowią sedno skutecznego pozycjonowania strony w Google. Frazy muszą znaleźć się również w samej treści. Pamiętaj jednak, żeby stosować je w naturalny sposób z myślą, że odbiorcą treści jest żywa osoba, a nie robot Google. Nadmierna ilość fraz może zadziałać na pozycjonowanie wręcz odwrotnie, czyli osłabić pozycję strony w wyszukiwarce. Kieruj się więc zasadą złotego środka i nie bój się odmieniać słów kluczowych. Algorytmy obecnie doskonale radzą sobie z odmianą fraz kluczowych, nie musisz więc nienaturalnie wpasowywać ich w tekst.

Ważny jest także sam wygląd tekstu. Nagłówki to nie wszystko. Dobrze na estetykę działa pogrubianie najistotniejszych wyrazów. Można też posłużyć się wypunktowaniem czy infografiką. To sprawi, że tekst będzie bardziej przyjazny dla użytkownika i chętniej czytany.

seo i sxo

Strategia pozycjonowania

Pozycjonowanie przeprowadzane w profesjonalny sposób sprawi, że Twoja strona internetowa zyska na widoczności. Efekty pozycjonowania są mierzalne, składają się na nie:

  • wzrost odwiedzin na stronie internetowej
  • większa rozpoznawalność marki
  • lepszy wizerunek Twojej firmy
  • wyprzedzenie konkurencji
  • większa liczba zamówień w Twoim sklepie

Pozycjonowanie to absolutna podstawa marketingu internetowego. Inne działania nigdy nie dadzą tak dobrego rezultatu.

Czym jest SEO, a czym pozycjonowanie?

Pojęcia takie jak SEO i pozycjonowanie często są używane zamiennie. Te słowa nie oznaczają tego samego. SEO jest jednym z elementów pozycjonowania, bez niego nie da się osiągnąć skutecznych efektów w  zdobywaniu najwyższych pozycji w wynikach organicznych. SEO to solidny fundament, który pozwala na budowanie kolejnych poziomów. Do powstania niezniszczalnej konstrukcji, która spełni Twoje cele biznesowe, potrzebujesz nie tylko doskonałego projektu, najlepszych narzędzi, ale również fachowców. Ich wiedza i doświadczenie pozwalają na wyróżnienie i zwiększenie sprzedaży. Poznaj podstawowe i bardziej skomplikowane zagadnienia, które pomogą Ci odnaleźć się w świecie pozycjonowania.

Czym jest SEO, a czym pozycjonowanie?

Co to jest SEO?

SEO to skrót pochodzący od angielskich słów Search Engine Optimization, co w przełożeniu na polski oznacza optymalizację stron dla wyszukiwarek internetowych. Efektem działań składających się na SEO jest sprawienie by strona internetowa była przyjazna dla wyszukiwarek. Oznacza to, że poszczególne elementy witryny powinny być dostosowane do algorytmów i skonstruowane w taki sposób, aby wszystkie istotne dane były czytelne.  W ramach optymalizacji SEO podejmuje się różnorodne czynności.

SEO obejmuje doskonalenie: treści zawartych na stronie, struktury, kodu samej witryny i innych elementów. Do podstawowych, a jednocześnie najbardziej efektywnych działań SEO zalicza się umieszczanie na stronie odpowiednich, dobrze dobranych fraz kluczowych. Użytkownicy internetu wprowadzają je do wyszukiwarek w celu odnalezienia interesujących treści oraz odpowiedzi na pytania problemowe.

Na SEO składa się także zarządzanie treścią i kodem strony. Polega to na optymalizacji kodu strony www w taki sposób, by był on bardziej czytelny dla samej przeglądarki. Niezwykle istotną rolę w SEO odgrywają także profile linków przychodzących – ich liczba, źródła oraz naturalne występowanie.

Co to jest SEO

Link building

Popularność witryny oceniana jest głównie na podstawie linków do Twojej strony z innych źródeł internetowych. Mogą to być odnośniki umieszczone na innych stronach www i forach tematycznych. Równie istotna jest jakość tych źródeł. Im bardziej wiarygodne, tym większa wartość danego linku. Różne narzędzia odmiennie nazywają ten parametr, jednak najczęściej wykorzystuje się określenie Domain Rating (DR). Jest on wykładową jakości linków przychodzących do danej strony i ilością. Pokazuje nam, jak silny profil linkowania posiada konkretna domena. W przypadku narzędzia Ahrefs, w którym znaleźć możemy informację o tym parametrze, przedstawiany jest on w skali od 0 do 100 punktów. Przykładowo: Domain Rating domeny google.com wynosi 98/100, dla google.pl wynosi on 93/100 a allegro.pl określa wynik równy 91/100.

Tak prezentuje się część parametrów analizowanych przez algorytmy Google. Do spełnienia jest wiele warunków, jednak wysoka pozycja w Google całkowicie rekompensuje wszystkie trudności z tym związane. Skuteczne pozycjonowanie powinno opierać się na sprecyzowanej strategii i być dostosowane do danej witryny internetowej. Należy jednak pamiętać, iż wyniki, nie są osiągane w bardzo szybkim czasie. Warto być cierpliwym i wciąż pracować nad kolejnymi elementami poprawiającymi pozycję w Google.

 

Czym jest pozycjonowanie?

Po wyjaśnieniu tego czym jest SEO, możemy przejść do zdefiniowania pozycjonowania strony www. Zawiera ono w sobie optymalizację SEO, jednak obejmuje także inne procesy i ma szersze zastosowanie. Po udoskonaleniu elementów, które sprawiają, że strona jest czytelna i rozpoznawalna dla wyszukiwarek, należy poznać inne mechanizmy i zastosować techniki zapewniające stronie jak najwyższą pozycję w Google. Dobre pozycjonowanie jest procesem, którego efektem jest osiągnięcie jak najlepszego miejsca w organicznych wynikach wyszukiwania pod dane słowa kluczowe. Strona ma być więc widoczna dla odbiorców treści internetowych, przez to staje się coraz bardziej popularna.

SEO jest kluczowym działaniem, jednak nie można ograniczać się wyłącznie do tego. Na odpowiednie pozycjonowanie strony internetowej wpływają również inne aspekty, takie jak: link building, content marketing czy analityka internetowa. Wszystkie razem decydują o tym jaką pozycję w wyszukiwarce osiągnie nasza witryna po wpisaniu przez użytkownika konkretnej frazy. Dla bezkonkurencyjnego efektu konieczne jest stworzenie przemyślanej strategii pozycjonowania strony www (obejmującej liczne działania) i jej konsekwentne stosowanie. Należy pamiętać, że wysokiej pozycji w Google nie osiąga się z dnia na dzień. To czasochłonny proces, jego rezultaty przynoszą jednak tak wiele korzyści, że jest on opłacalny.

Jeśli strona znajdzie się w pierwszej dziesiątce wyszukiwań, jej popularność wzrośnie. Użytkownicy internetu najczęściej nie zaglądają na dalsze strony wyników wyszukiwania. Porównują kilka stron, które wyświetlają się jako pierwsze. Właśnie dlatego Google weryfikuje witryny poprzez liczne kryteria – użytkownik otrzymujący wyniki spełniające jego oczekiwania jest usatysfakcjonowany z korzystania z tej przeglądarki internetowej. Wysoka pozycja w Google ma ogromne znaczenie nie tylko dla blogów, firm usługowych, ale przede wszystkim dla sklepów internetowych. Efektywne pozycjonowanie przekłada się bowiem nie tylko na wizerunek marki, ale wpływa bezpośrednio na wzrost sprzedaży, a co za tym idzie, ogólnych zysków firmy.

Czym jest pozycjonowanie?

Pozycjonowanie sklepów internetowych – skuteczne porady

Współcześnie pozycjonowanie sklepów internetowych jest decydujące jeśli chodzi o powodzenie wielu rodzajów biznesów. Użytkownicy robiąc zakupy w internecie nie szukają produktów zbyt długo. Chętnie więc klikną w pierwszy link, który skieruje ich do miejsca oferującego dane produkty. Dobrze by był to właśnie Twój sklep internetowy. Żeby tak się stało, Twoja witryna powinna wyświetlać się możliwie jak najwyżej w wynikach wyszukiwania kiedy internauta wyszukuje daną frazę, na przykład nazwę poszukiwanego produktu, który jest dostępny w Twoim sklepie. Jak tego dokonać? Poznaj kilka sprawdzonych sposobów.

SEO i pozycjonowanie dla stron oraz sklepów

Pozycjonowanie w Google – na czym polega?

Przeglądarka internetowa Google stanowi najpopularniejsze narzędzie do przeszukiwania internetu. Istnieją również inne przeglądarki, są to na przykład Bing czy Yahoo, jednak Google wciąż pozostaje bezkonkurencyjne. Korzysta z niej około 98% internautów z całego świata, śmiało więc można stwierdzić, że Google jest monopolistą branży.

To bardzo istotna informacja pod kątem pozycjonowania stron internetowych. Wszystkie Twoje działania w tym zakresie powinny skupiać się na wymogach wyszukiwarki Google, bo to właśnie ona jest głównym narzędziem, które pomaga użytkownikom znaleźć to, czego potrzebują. Przewidywania są jasne – przyszłość należy do Google. Nie tylko ze względu na obecną popularność, ale też ciągły rozwój i rozbudowę funkcjonalności.

Skuteczność działań pozycyjonerskich jest uzależniona od wiedzy składającej się na znajomość mechanizmów wpływających na wiarygodność, czytelność oraz widoczność strony internetowej. Wszystkie czynności związane z SEO służą temu, by uzyskać jak najwyższą pozycję w wynikach wyszukiwania. Zwiększa to prawdopodobieństwo tego, że potencjalny klient wejdzie na daną stronę. Jeśli zadba się o content i wprowadzi się odpowiednie działania marketingowe, to użytkownik wykona także oczekiwane przez nas działania np. dokona zakupu, przeczyta artykuł, zapisze się na newsletter czy zapozna się z ofertą.

Optymalizacja SEO konkretnej strony będzie obejmowała wszelkie zabiegi, które przyczynią się do osiągnięcia jak najlepszego wyniku w wyszukiwarce. Według jakich kryteriów Google określa kolejność wyświetlania stron internetowych? Pomijając kwestię płatnych wyników Google AdWords, które znajdują się na szczycie strony wyszukiwania, kolejność pozostałych jest dokładnie określana przez precyzyjne algorytmy wyszukiwarki Google.

Specyfika działania algorytmów jest tajemnicą, nie zostały udostępnione wszystkie parametry. Znamy jednak wiele czynników wpływających na to, że algorytm wykazuje większą wartość niektórych stron i umieszcza je wyżej w wynikach wyszukiwania. Spośród wielu można wyróżnić trzy najistotniejsze rodzaje czynników wpływających na pozycjonowanie strony internetowej przez Google. Są to:

  1. Treści zawarte w witrynie
  2. Sposób jej działania strony (szybkość ładowania, intuicyjność)
  3. Popularność witryny wśród internautów

Content marketing jako podstawa optymalizacji SEO

Treść, czyli content ma gigantyczne znaczenie w osiąganiu najwyższych pozycji w wyszukiwarce Google. Dlatego też duża część działań SEO opiera się właśnie na tym, aby publikowane treści były wartościowe dla odbiorcy i zoptymalizowane pod kątem wyszukiwarek. Są trzy podstawowe kryteria, jakie jednocześnie musi spełniać content na stronie internetowej:

  • unikalność
  • ilość
  • jakość

Wszystkie teksty publikowane na witrynie muszą być unikalne. Oznacza to, że nie można kopiować treści z innych stron. Algorytmy Google szybko wykryją, że inne strony (zaindeksowane wcześniej) zawierają dane treści i takie działanie nie tylko nie pomoże, ale również zaszkodzi.

Jak wiele treści powinno znaleźć się na stronie? Jak najwięcej! Jednak nie należy zapełniać witryny bezwartościowymi tekstami, każdy z nich musi mieć wartość merytoryczną i służyć czemuś. Ponadto warto dodawać treści regularnie, a stare wpisy odświeżać, aktualizując informacje tam zawarte.

Jakość treści to jedna z najistotniejszych kwestii. Wszystkie teksty powinny być tworzone z perspektywy eksperta. Język należy dopasować do typu odbiorców. Im bardziej pomocny i ciekawy content, tym lepiej będzie odbierany przez czytelników, którzy chętnie będą dzielić się linkiem do strony. Dzięki temu można znacznie wpłynąć na pozycjonowanie. Ponadto interesujący content sprawi, że potencjalni klienci będą na stronie dłużej i chętniej wykonają określone czynności (zapisanie się na newsletter, założenie konta, zakupy…). Tekst musi być spójny, a jego kompozycja i konstrukcja przemyślane. Dlatego dziel go wykorzystując nagłówki H1, H2 i H3 powiązane z frazami kluczowymi. Same słowa kluczowe powinny także pojawić się w treści, ale w naturalny sposób. Na ocenę witryny przez algorytmy Google wpływa także prędkość ładowania strony oraz budowa jej kodu HTML.

 

zespół SEO

Pozycjonowanie stron www w Google – dlaczego warto?

Pozycjonowanie z wykorzystaniem mechanizmów SEO ma bezpośredni wpływ na konwersję oraz zysk danej strony. Pozycjonowanie można porównać do otwierania sklepu na ruchliwej ulicy. Sklepów jest wiele – tak samo, jak stron internetowych. Co sprawi, że klienci będą zaglądać do Twojego? Wyróżnienie. Jeśli sklep będzie miał duży szyld, zainteresuje wyglądem, wystawą, a ponadto będzie miał dobry asortyment i świetne opinie – istnieje wysokie prawdopodobieństwo tego, że klienci będą do niego zaglądać. Jeśli jednak Twój sklep będzie ukryty między innymi i nie będzie niczym przykuwać uwagi – sprzedaż będzie na niskim poziomie. Nawet jeśli będziesz mieć świetny asortyment. Podobnie jest w przypadku wyników wyszukiwania. Jeśli Twoja strona nie będzie się wyróżniać i nie znajdzie się wśród pierwszych pozycji pod danym słowem kluczowym, to są bardzo małe szanse na to, że zaobserwujesz duży ruch na stronie i zwiększysz sprzedaż.

 

Statystyki udowadniają, że witryny znajdujące się w TOP 10 mają największą liczbę wejść. Średnio na pierwszy link klika około 50% użytkowników, a na dziesiąty 11%. Pozostałe procenty rozkładają się na miejsca od 2 do 9. Zauważ, że bardzo niewielu internautów zagląda na strony spoza pierwszej dziesiątki, nie wspominając już o kolejnych podstronach wyszukiwarki. Ta informacja powinna zmotywować do pozycjonowania wszystkich, którzy planują prowadzić własny biznes w internecie. Co ciekawe, niektóre badania wykazują, iż witryny na pozycjach 11-13 niekiedy notują wyższą “klikalność” aniżeli te znajdujące się na miejscach 7-10. Mają na to wpływ między innymi krótkie opisy, które wyświetlają się pod nazwą strony internetowej.

Oczywiście ważne jest to, by pojawiać się wysoko w wyszukiwarce tylko w tych przypadkach, w których jest to potrzebne, czyli po wpisaniu przez użytkownika odpowiednich fraz kluczowych. Znaczące jest więc jak najtrafniejsze dopasowanie słów kluczowych do branży czy tematu, którym zajmuje się dana witryna. Co bowiem z tego, że po wpisaniu frazy użytkownik znajdzie naszą stronę na pierwszym miejscu, jeśli jej zawartość, nie będzie odpowiadać temu, czego on szuka. W tym przypadku możemy mówić o współczynniku CTR (Click Through Rate), określającym współczynnik klikalności danej strony. Nie jest on czynnikiem rankingowym, ale może mieć na niego wpływ. Wszak duża liczba użytkowników wchodzących na naszą stronę i szybko z niej wychodzących oznacza, iż nie spełnia ona oczekiwań użytkowników. Ponadto takie wejścia są dla Ciebie niekorzystne. Użytkownicy trafiający na Twoją stronę szukając czegoś innego (przez błędne dobranie przez Ciebie słów kluczowych) nie wykonają żadnych działań.

Nie martw się o dobór słów kluczowych. Nasi specjaliści dzięki wieloletniemu doświadczeniu dopasują frazy w taki sposób, że będą nie tylko odpowiadały charakterowi Twojej firmy, ale będą również dostosowane do oczekiwań i wymagań użytkowników internetu. Dzięki temu na Twoją stronę trafią wyłącznie osoby zainteresowane Twoimi produktami i usługami.

Podsumowując, skuteczne pozycjonowanie strony internetowej w wyszukiwarce Google zwiększa liczbę osób odwiedzających witrynę. Podnosi też jej popularność, dzięki czemu wzrasta zaufanie użytkowników do marki i czyni ją bardziej rozpoznawalną. Większa liczba odwiedzających i popularność witryny przekłada się na wzrost sprzedaży, a w konsekwencji powoduje wyższe zyski. To wszystko możesz osiągnąć dzięki efektywnej optymalizacji SEO.

strategia SXO

Dwa główne działy: on-site SEO i off-site SEO

Czym jest on-site SEO?

On-site SEO dotyczy wszelkich działań pozycjonujących stronę w obrębie samej witryny. Do ich wykonania potrzebny jest dostęp do strony. Istotna jest optymalizacja elementów witryny, które mają największy wpływ na pozycję w wynikach wyszukiwania. Ważne jest w tym kontekście zadbanie o dobrą strukturę w kodzie strony, przyjazne adresy URL, odpowiednie meta tagi czy też poprawne opisanie plików graficznych. Kolejną częścią jest odpowiednio przygotowany content. Tekst powinien być wystarczająco długi, zawierać nagłówki i frazy kluczowe. Na tej podstawie wyszukiwarki Google ocenią czy dana strona www będzie atrakcyjna dla użytkowników i czy warto ją wyświetlić wśród  pierwszych pozycji w wynikach wyszukiwania. Ważna jest nie tylko treść, ale też podział na podstrony czy kategorie. Liczy się wszystko to, co sprawi, że witryna będzie przyjazna w obsłudze dla użytkownika, klarowna i intuicyjna.

Off-site SEO – czym jest?

Off-site SEO to wszystkie czynności pozycjonujące odbywające się poza naszą witryną. Należy do nich przede wszystkim pozyskiwanie dużej liczby jakościowych linków zewnętrznych. Są to wszelkie odniesienia obecne w internecie, które prowadzą do naszej strony. Liczy się tutaj zarówno jakość, jak i ilość. Można by przyjąć, że im więcej linków zewnętrznych, tym lepiej dla nas, o ile ich źródła są wiarygodne. Równie istotne jest to, by strony takie były powiązane z tematyką naszej witryny. Tak samo jak w realnym życiu – jeśli coś poleca Ci osoba, którą lubisz i jej ufasz, chętniej skorzystasz z chwalonego przez nią produktu czy usługi. W internecie sytuacja wygląda podobnie. Warto więc zadbać o to, by naszą witrynę polecały znane i sprawdzone strony, portale czy fora, a nie niezweryfikowane źródła.

Skąd pozyskiwać linki zewnętrzne?

Jednym z najlepszych sposobów zdobycia wartościowych linków do pozycjonowania strony jest stworzenie firmowego bloga. Zamieszczane tam artykuły mogą odsyłać do oferowanych przez Ciebie usług lub produktów. Warto również nawiązać współpracę z branżowymi portalami, które umieszczą na swojej stronie artykuły sponsorowane lub notatki prasowe, zawierające odsyłacze do Twojej witryny. Można także pokusić się o zamieszczanie komentarzy na blogach czy forach, w których zawrzesz link do swojej strony. Jeśli zdecydujesz się na tego typu działania SEO, postaraj się o to by Twoje opinie były merytoryczne i pojawiały się w miejscach, w których odbiorcy faktycznie mogą być nimi zainteresowani.

agencja SEO Semcore

Audyt SEO – od czego zacząć?

Pierwsze co należy zrobić chcąc przeprowadzić audyt SEO swojej witryny, to wpisanie jej nazwy lub domeny w wyszukiwarkę Google. Jeśli strona wyświetla się jako pierwszy wynik, możesz spać spokojnie. Pamiętaj jednak, że wyszukiwarka dostosowuje oferowane Ci wyszukania pod kątem Twoich zachowań w internecie i aktualnej lokalizacji. By się upewnić, że wynik jest obiektywny, warto sprawdzić dane frazy w monitorze pozycji fraz. W Internecie dostępne są zarówno darmowe okrojone wersje takich narzędzi, jak i płatne programy.

Może się jednak zdarzyć tak, że wpisując nazwę swojej domeny lub marki, nie widzisz jej w wyszukiwarce. Przyczyn takich sytuacji może być wiele np. zablokowanie indeksowania w kodzie strony, „ban” od Google lub zbyt krótki czas istnienia strony w internecie, który spowodował, że nie zdążyła się jeszcze zindeksować.

Pozycjonowanie przez agencję Semcore

Audyt SEO – krok po kroku

Kolejnym, bardzo istotnym elementem z punktu widzenia pozycjonowania SEO jest sprawdzenie tego czy nasza strona posiada odpowiednie tytuły i meta opisy. To te fragmenty strony, które wyświetlają się w wynikach wyszukiwania. Tytuł to główna nazwa linku, a meta opis pojawia się zaraz po nim. Ważne jest, by te dwa elementy zawierały w sobie słowa kluczowe, wówczas wzrasta szansa, że Google wybierze je jako pierwsze podczas wyświetlania wyników wyszukiwania.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Pamiętaj, by zarówno tytuły, jak i meta opisy, były unikatowe na każdej podstronie. Nie zapominaj, że te treści mają służyć przede wszystkim użytkownikowi. Dobrze, żeby zawierały frazę kluczową, ale powinny też krótko opisywać zawartość strony i zachęcić do odwiedzenia jej tzw. Call to Action.

Kolejnym działaniem powinno być sprawdzenie nagłówków. Każda z podstron powinna zawierać przynajmniej jeden nagłówek H1 i kilka nagłówków H2, H3 itd. Ich liczba zależna jest od długości tekstu na stronie. Ważne w tym przypadku jest zastosowanie odpowiednio dobranych fraz kluczowych, których zadaniem będzie skuteczne pozycjonowanie witryny w Google.

Wśród pozostałych elementów audytu SEO wyróżnia się między innymi:

  • sprawdzenie dostosowania witryny do wymogów urządzeń mobilnych
  • prędkość wczytywania strony
  • analizę błędów technicznych w kodzie strony.

 

 

By sprawdzić wszystkie parametry wykorzystuje się specjalistyczne narzędzia, wśród nich są: Google Mobile Friendly, Page Speed Insights, Google Analytics czy Google Search Console.

Po zebraniu wszystkich interesujących danych, należy wyodrębnić elementy wymagające poprawy. Może się okazać, że np. trzeba wprowadzić poprawki w kodzie strony albo przeredagować nagłówki. Bez względu na to, co obniża pozycję witryny w Google, skuteczna optymalizacja SEO jest w stanie rozwiązać te problemy, gwarantując tym samym efektywne pozycjonowanie strony internetowej.

Pozycjonowanie biznesu lokalnego – mówimy jak!

Jeśli Twoja działalność biznesowa ograniczona jest do konkretnego obszaru geograficznego np. miasta czy województwa, to warto postawić na pozycjonowanie lokalne, które wypromuje Twoją firmę tam, gdzie istnieje największa szansa, że klienci skorzystają z jej usług. Podpowiemy Ci teraz kilka prostych działań SEO, które przyczynią się do większej rozpoznawalności Twojego biznesu w konkretnej lokalizacji.

Optymalizacja SEO – treści poza stroną

Dla pozycjonowania ważnym aspektem są również elementy contentu niewidoczne na stronie, ale pojawiające się w wynikach wyszukiwania. Mowa o meta title, meta description oraz konstrukcji adresu URL. Zacznijmy od opisu tego pierwszego.

Meta title, czyli tytuł strony

Tytuł strony ma ogromne znaczenie dla optymalizacji witryny pod kątem SEO. To on pozwala wyszukiwarce na ocenę tego, czego dotyczy dana witryna. Warto więc w tym jednym zdaniu sprawnie opisać tematykę poruszaną na naszej stronie. Meta title powinien być krótki (do 60 znaków). Musi koniecznie zawierać słowo kluczowe, na przykład umiejętnie połączone z nazwą firmy. Bardzo istotną kwestią jest unikalność tytułu podstrony. Nie może on się powielić na żadnej innej.

Meta description, czyli meta opis

Meta description, czyli meta opis jest równie istotny. To treść, która w wynikach wyszukiwania pojawia się zaraz pod tytułem strony. Stanowi krótki tekst, w którym można nieco rozwinąć problem zawarty w meta title. Ten rodzaj contentu nie wpływa bezpośrednio na pozycjonowanie strony. Jego zadaniem jest zainteresowanie i skłonienie użytkownika do kliknięcia w link. Pisząc go, kieruj swoje słowa bezpośrednio do odbiorców lub klientów i w 160 znakach zachęć ich do wejścia na Twoją stronę.

Adresy URL

Optymalizacja SEO obejmuje także wygląd adresów URL. Im bardziej przejrzyste i klarowne treści w nich zawarte, tym lepiej dla Twojej witryny. Użytkownik, patrząc na sam adres strony, powinien domyślać się, co się na niej znajduje. Adres URL powinien być do tego krótki i pozbawiony znaków specjalnych.

Optymalizacja SEO – linkowanie wewnętrzne

Wspominaliśmy już wcześniej o linkowaniu zewnętrznym i jego wpływie na pozycjonowanie. Teraz opiszemy proces linkowania wewnętrznego. Jest to działanie polegające na umieszczaniu linków na poszczególnych podstronach, które odsyłają odbiorcę do innych podstron danej witryny. Takie linki mogą być umieszczone w artykule na blogu, opisie produktu czy kategorii.

Przykładem linkowania wewnętrznego jest też tradycyjne menu, które odsyła do poszczególnych podstron, ich kategorii i podkategorii. Istotne przy jego konstruowaniu jest to, by miało ono formę tekstową i było wykonane w technologii innej niż Flash, z której odczytywaniem roboty Google nie do końca sobie radzą.

Jeśli chcesz samodzielnie spróbować swoich sił w optymalizacji SEO Twojej witryny, polecamy skorzystać z darmowego narzędzia – Seoptimer. Dzięki niemu szybko zdiagnozujesz kluczowe niedociągnięcia optymalizacyjne oraz uzyskasz wskazówki, jak naprawić zaistniałe problemy. Wsparcie tego programu pozwoli Ci samodzielnie zlikwidować najpopularniejsze błędy optymalizacyjne. Jeśli jednak chcesz mieć pewność, że Twoja witryna jest przyjazna dla wyszukiwarek w każdym szczególe, skorzystaj z usług doświadczonej firmy SEO, która nie tylko przystosuje Twoją stronę do wymogów Google, ale również przeprowadzi jej skuteczne pozycjonowanie w wyszukiwarkach, zwiększy jej widoczność i konwersję.

Strategie optymalizacji SEO

Przed przystąpieniem do skutecznego pozycjonowania i optymalizacji SEO należy przygotować odpowiednią strategię działania. Strategia SEO to, w dużym skrócie, plan wszelkich poczynań, które mają na celu zwiększenie ruchu na stronie, jej widoczności w wyszukiwarkach oraz konwersji. To nie może być zbiór przypadkowych czynności, ale przemyślany proces zorientowany na osiągniecie konkretnego celu. Nie wszystkie działania będą efektywne w przypadku pozycjonowania sklepu internetowego, strony firmowej, bloga. Strategia musi być dokładnie dostosowana do profilu Twojej działalności, wyglądu u charakteru witryny oraz celów, jakie chcesz osiągnąć.

 

Strategia optymalizacji SEO – co wziąć pod uwagę?

Skonstruowanie skutecznej strategii optymalizacji SEO to bardzo trudne zadanie. Od niej bowiem zależy powodzenie całego procesu pozycjonowania. Jest to najistotniejszy element działań SEO, który stanowi bazę dla kolejnych kroków.

By stworzyć efektywną strategię SEO, która przyniesie nam realne efekty, trzeba wziąć pod uwagę wiele różnorodnych czynników. Wspominaliśmy już wcześniej o audycie SEO, którego zadaniem jest wnikliwa analiza strony, jej zawartości i konstrukcji. Audyt SEO to bardzo znaczący element tworzenia strategii SEO, ale nie jedyny. Warto wziąć pod uwagę jeszcze inne czynniki. Pierwszym z nich są potrzeby biznesowe klienta. Każda firma może mieć inne oczekiwania, jeśli chodzi o efekt pozycjonowania swojej strony, jednym wystarczy widoczność w wyszukiwarce, dla innych natomiast będzie ważny wyłącznie wzrost sprzedaży.

Warto także przyjrzeć się stronom internetowym konkurencji i przeanalizować ich jakość oraz pozycję w Google. Istotnym elementem konstruowania strategii SEO jest też utworzenie grup docelowych, czyli ustalenie tego, kto będzie odbiorcą treści. Wiedza o tym, do kogo ma dotrzeć nasza strona internetowa pomoże sprecyzować działania SEO, które pozwolą to osiągnąć.

Kolejny działaniem jest wybór odpowiednich fraz kluczowych, czyli słów i wyrażeń, na które strona będzie pozycjonowana. Na podstawie audytu SEO powinniśmy też wiedzieć czy witryna wymaga optymalizacji treści. To istotna kwestia, bowiem wśród opisów zostaną zawarte frazy kluczowe, które zwiększą widoczność strony w wyszukiwarkach.

Jednym z ostatnich składników jest skuteczny link building, czyli strategia pozyskiwania wartościowych linków, które będą odsyłać do naszej witryny.

Innymi aspektami, które również warto mieć na uwadze, konstruując skuteczną strategię optymalizacji SEO są:

  • zakres działalności firmy (lokalnie czy globalnie),
  • sezonowość oferowanych produktów czy usług
  • maksymalny budżet jaki można przeznaczyć na pozycjonowanie

 

Kiedy strategia SEO jest już gotowa, a działania zostają stopniowo wprowadzane, należy pamiętać o systematycznym raportowaniu wyników i bieżącym korygowaniu poczynań, by osiągnąć jak najlepsze efekty i nie doprowadzać do popełniania błędów.

Strategia optymalizacji SEO – rodzaje

Wyróżnia się wiele rodzajów strategii SEO. Każda z nich powinna być indywidualnie dostosowana do konkretnego klienta. Mając do czynienia z profesjonalną firmą SEO powinniśmy móc liczyć na maksymalnie spersonalizowaną strategię dostosowaną do wymogów konkretnej witryny.

Wymienia się dwa podstawowe rodzaje strategii. Pierwszą z nich jest strategia sprzedażowa, stosowana przede wszystkim w przypadku pozycjonowania sklepów internetowych oraz strategia wizerunkowa, przy której kładzie się większy nacisk na stworzenie odpowiedniego PR-u i wizerunku firmy oraz zwiększenie rozpoznawalności marki. Oczywiście te dwie strategie SEO można stosować jednocześnie, doskonale się uzupełniają.

optymalizacja strony

Strategia optymalizacji SEO – dlaczego warto?

Stworzenie odpowiedniej strategii działań SEO to podstawa sukcesu skutecznego pozycjonowania strony internetowej. Bez niej nasze działania będą chaotyczne i nieprzemyślane – to nie powoduje dobrych efektów. Mając szczegółowy plan działania, w postaci strategii SEO, nasze poczynania będą precyzyjnie dopasowane do potrzeb witryny, co zwiększy prawdopodobieństwo pozycjonerskiego sukcesu.

Ponadto efektywna strategia SEO pozwala uniknąć niepożądanych błędów oraz umożliwia osiąganie oczekiwanych efektów szybciej. Jeśli i Ty chcesz przeprowadzić pozycjonowanie własnej strony na podstawie profesjonalnie przygotowanej strategii SEO, skorzystaj z pomocy naszych specjalistów, którzy zaplanują dla Ciebie spersonalizowane, a przede wszystkim skuteczne działania SEO.

Na co zwracać uwagę?

Protokół SSL to podstawa

Twoja strona internetowa powinna posiadać protokół SSL. Bez niego nie jest możliwe skuteczne pozycjonowanie pod wyszukiwarki.  Google otwarcie przyznaje, iż “zielona kłódka” jest jednym z czynników rankingowych. Ponadto zdecydowanie warto zadbać o bezpieczeństwo kupujących w naszym sklepie. Przy korzystaniu z protokołu http wszelkie przesyłane dane wrażliwe (login, hasło, dane teleadresowe), są przesyłane metodą POST w niezmienionej postaci. Zatem ktoś, mający dostęp do sieci, w której znajduje się użytkownik, może je z łatwością pozyskać. Natomiast https dzięki szyfrowaniu sprawia, iż 256 bitowe szyfrowanie zmieni “tajnehaslo” w ciąg: „OuSKPz33e6/4IbtPsH009Q==”.

Inną kwestią jest oznaczanie przez wyszukiwarki stron nieposiadających protokołu SSL jako niebezpieczne. To skutecznie odstrasza użytkowników internetu od wejścia na stronę sklepu. Certyfikat SSL ma więc wpływ na: pozycjonowanie, ilość odwiedzin, wiarygodność i zaufanie do witryny.

Korzystaj z narzędzi SEO

Skuteczne pozycjonowanie sklepu internetowego, bloga i każdej innej witryny wymaga korzystania z narzędzi, które są nieocenione przy planowaniu i przeprowadzaniu efektywnych działań SEO. Dlatego też warto się z nimi zapoznać i korzystać ze wszystkich istotnych funkcjonalności.

Pierwszym z podstawowych jest Google Search Console. Służy do “kontaktu” webmastera z Google. Znajdziemy tam najważniejsze informacje dotyczące stanu indeksowania naszej strony, błędów na poszczególnych podstronach czy też danych na temat wyszukiwanych haseł powiązanych z naszą witryną. Niegdyś najistotniejszą opcją była możliwość sprawdzenia czy na stronę zostały nałożone kary lub filtry przez Google. Obecnie tego typu powiadomień jest znacznie mniej, gdyż działanie algorytmów wykorzystuje uczenie maszynowe. Przez to mogą one samodzielnie rozpoznawać niezgodne z wytycznymi techniki i w czasie rzeczywistym “karać” domeny.

Google Search Console niedawno uległo znacznej zmianie, zostało okrojone z kilku opcji. Nie zmieniły się jednak te najważniejsze, przez co wciąż jest to jedno z podstawowych narzędzi wykorzystywanych przy analizie i optymalizacji strony.

Drugie to Google Analytics – pozwala  na szczegółową analizę ruchu na stronie. Umożliwia zapoznawanie się z licznymi danymi, które wspomagają proces pozycjonowania i mogą znacząco wpłynąć na strategię postępowania

Oba te narzędzia są bardzo przydatne w przeprowadzaniu audytu SEO i tworzenia na jego bazie skuteczniej strategii pozycjonowania.

Określ swój cel

Zanim przystąpisz do pozycjonowania Twojej witryny w wyszukiwarkach, musisz wiedzieć, co chcesz tymi działaniami osiągnąć. Zwiększenie sprzedaży to zbyt ogólny cel. Każdy bowiem sklep chce sprzedawać więcej. Skup się więc na tym, jakie efekty pozycjonowania pomogą Ci tę sprzedaż podnieść. Może być to np. maksymalizacja widoczności poszczególnych kategorii sklepu czy stron z konkretnymi produktami.

Wybierz odpowiednie frazy kluczowe

Dobór odpowiednich fraz kluczowych to czynnik znacznie wpływający na sukces pozycjonerski. Nie mogą być one ani zbyt ogóle, ani też za bardzo szczegółowe. Rozwiązaniem jest skupienie się na słowach kluczowych, które w wyszukiwarkę wpisują Twoi potencjalni klienci. Nie ma bowiem sensu starać się promować na trudne i konkurencyjne frazy, które “nie sprzedają”. Przy doborze fraz zadaj sobie pytanie jak Ty szukasz produktów, które zamierzasz kupić w internecie. Szukając butów z pewnością nie wpisujesz słowa “buty”, a wybierasz bardziej doprecyzowane hasła.

Pamiętaj, by frazy znalazły się w adresie URL. W wyborze najlepszych słów dla Twojego sklepu pomoże Ci także Google Search Console.

Zadbaj o tytuły, nagłówki i meta opisy

Frazy kluczowe powinny znaleźć się nie tylko w adresach URL poszczególnych podstron, ale również w nagłówkach (przede wszystkim H1), tytułach stron oraz meta opisach. To w tych miejscach roboty Google w pierwszej kolejności poszukują słów kluczowych. Umieszczenie ich tam pozwala Ci uzyskać przewagę nad konkurencją.

Pamiętaj jednak, by do wszystkiego podchodzić z umiarem. Treści zawarte w witrynie powinny być przede wszystkim skierowane do czytelnika. Pisząc je należy wykazać się maksymalną naturalnością. Czasem lepiej zrezygnować z użycia niektórych fraz, niż przesycić nimi tekst, przez co nie będzie on nadawał się do czytania. Google bardzo szybko wychwytuje takie działania i obniża pozycję takich witryn w wyszukiwarce.

Postaw na unikalne treści

Oryginalność treści zamieszczanych na stronach Twojego sklepu internetowego powinna stać się Twoim priorytetem. Koniec więc z powielaniem tych samych opisów produktów czy wklejaniem tekstów producenckich obecnych na większości witryn. Warto pomyśleć o profesjonalnym contencie, który będzie zawierał frazy kluczowe, nagłówki, a do tego będzie napisany w ciekawy i wciągający sposób. Wartościowe treści to jeden z najważniejszych aspektów wpływających na skuteczne pozycjonowanie witryny w wyszukiwarce. Ich brak lub powielanie z innych stron może spowodować spadek widoczności.

Dobrym pomysłem będzie stworzenie firmowego bloga, na którym będzie się publikować teksty dotyczące konkretnej branży. Dzięki niemu zwiększysz liczbę słów kluczowych, będziesz mógł także stworzyć linki, które będą odsyłać na przykład do konkretnych opisywanych przez Ciebie produktów. Takie działania są bardzo mile widziane zarówno przez wyszukiwarkę Google, jak i samych internautów.

Nie zapominaj o linkowaniu wewnętrznym

O linkowaniu wewnętrznym pisaliśmy już wcześniej. Często jest ono pomijane przez właścicieli sklepów internetowych, a to duży błąd. Dzięki skutecznemu linkowaniu można bowiem podnieść efektywność konkretnych słów kluczowych, czego skutkiem będzie zwiększona widoczność. Ułatwia to także wędrówkę robota Google przez elementy strony internetowej, który ma jasne informacje, jak powinna przebiegać jego ścieżka.

Zdefiniuj adresy kanoniczne

Adresem kanonicznym nazywamy meta tag znajdujący się w sekcji head strony. Z jego pomocą określisz, który adres URL strony jest oryginalny. Ma to szczególe znaczenie kiedy podstrona posiada kilka różnych adresów. Pozwala to uniknąć zjawiska duplikacji treści i jest wyjątkowo istotne zwłaszcza w przypadku rozbudowanych sklepów internetowych.

Uważaj na błąd 404

Taki błąd pojawia się w sytuacji gdy na przykład strona produktowa zostanie usunięta. Jego konsekwencją jest spadek ruchu na stronie, gdyż użytkownicy widzący błąd mogą automatycznie opuścić całą naszą witrynę. Nie działa to pozytywnie na pozycjonowanie strony.  Lepiej więc, zamiast usuwać podstrony z witryny, zablokować możliwość dodania danego artykułu do koszyka lub umieścić informację o braku jego dostępności. Warto także zaprezentować na danej podstronie produkty o podobnych cechach.

Pamiętaj o optymalizacji mobilnej

Z roku na rok coraz więcej użytkowników dokonujących zakupy w internecie robi to z poziomu swojego smartfona. Udział komputerów nadal jest silny, jednak obecnie częściej zakupy wykonujemy w drodze do pracy, oczekiwaniu na tramwaj czy przed seansem w kinie. Dlatego istotne jest zadbanie nie tylko o posiadanie wersji mobilnej strony, ale także o odpowiednią optymalizację. Nie tylko czas wczytywania, ale również UX (User Experience) mają tutaj równie duże, jeśli nie większe znaczenie, co w przypadku wersji na komputer.

Pozycjonowanie sklepów internetowych – dlaczego warto?

Teraz, kiedy już wiesz na co zwrócić uwagę przy pozycjonowaniu sklepu internetowego, możesz przystąpić do konkretnych działań. Jeśli natomiast wciąż masz wątpliwości czy Twojej witrynie potrzebna jest optymalizacja SEO, to możemy Cię zapewnić, że tak. Widoczność i pozycja Twojego sklepu w wyszukiwarce Google znacząco zwiększy szanse na podniesienie Twojej sprzedaży i wpłynie na  popularność Twojej witryny. Z pozycjonowaniem sklepów internetowych jest tak samo, jak z umiejscowieniem sklepu stacjonarnego. Każdy wie, że im lepsza lokalizacja, tym większe szanse na sukces w biznesie.

Nie zwlekaj dłużej i stwórz Twojej witrynie najlepsze warunki do zwiększenia popularności wśród potencjalnych klientów. Przemyślane i skuteczne pozycjonowanie oraz optymalizacja SEO na pewno Ci w tym pomogą.

Pozycjonowanie long-tail

Long tail w dosłownym znaczeniu to “długi ogon”. Nazwa ta odnosi się do fraz kluczowych stworzonych z wielu wyrazów. Są one mniej konkurencyjne, więc wypozycjonowanie witryny internetowej właśnie pod nie jest skuteczne i nie trwa bardzo długo. Frazy długiego ogona najczęściej dotyczą dokładnych cech produktów szukanych przez klientów. Mogą to być na przykład:

  • niebieska bluzka na wesele
  • brązowy pasek skórzany z klamrą
  • kozaki na koturnie duże rozmiary

Takie frazy kluczowe są więc bardziej precyzyjne. Choć ich konkurencyjność jest niższa i będą generowały mniejszy ruch, to zdecydowanie opłaca się w nie inwestować. Użytkownik internetu poszukujący konkretnego produktu jest bardziej skłonny by go od razu kupić. Long tail to większa konwersja i lepsza sprzedaż. By takie frazy rzeczywiście się sprawdzały ważne jest to, aby je odpowiednio dobrać. Należy spojrzeć z perspektywy użytkowników internetu, sprawdzić to w narzędziach analitycznych i dopiero można tworzyć grupę fraz z długim ogonem dopasowanych do rodzaju danej strony internetowej. Nasi specjaliści wybiorą dla Ciebie najodpowiedniejsze słowa kluczowe długiego ogona. Zachęcamy do kontaktu!

Pozycjonowanie Shoplo

Shoplo należy do jednych z najczęściej wybieranych przez Polaków platform do tworzenia i administrowania sklepami internetowymi. Jest dość intuicyjna i pozwala w sposób intuicyjny wprowadzić wiele zmian i usprawnień sklepów internetowych. To narzędzie jest także przyjazne dla pozycjonerów. Umożliwia prowadzenie wszelkich działań na witrynie, które sprawią, że dany sklep internetowy będzie wysoko w wynikach wyszukiwania. Jeśli posiadasz sklep właśnie na Shoplo – z przyjemnością zajmiemy się jego pozycjonowaniem.

specjaliści zajmujący się pozycjonowaniem stron

Pozycjonowanie sklepu internetowego – Magento

Ostatnią, najczęściej wybieraną przez użytkowników platformą e-commerce jest Magento. Jeśli zależy nam na łatwym i przyjemnym pozycjonowaniu naszego sklepu internetowego w wyszukiwarce, to Magento stanowi jeden z lepszych wyborów. Platforma ta bowiem została wyposażona we wszystkie niezbędne z punktu widzenia optymalizacji SEO funkcjonalności, z których obsługą z powodzeniem poradzi sobie osoba nie zajmująca się na co dzień programowaniem. Magento umożliwia więc sprawne ustawienie tytułów podstron, meta opisów, przyjaznych adresów URL czy przekierowań 301. Platforma pozwala także na optymalizację zdjęć, poprzez ustawienie tzw. tekstów alternatywnych.

Pamiętajmy jednak, że skuteczne pozycjonowanie sklepu internetowego w Magento sprowadza się nie tylko do podstawowych działań SEO. Istnieje jeszcze cała gama czynników, które decydują o ostatecznej pozycji Twojej witryny w Google. Jeśli zależy Ci na szybkim i trwałym wskoczeniu na pierwszą stronę przeglądarki, wesprzyj się wiedzą, doświadczeniem i umiejętnościami profesjonalnej firmy SEO, której pracownicy kompleksowo zadbają o efektywną optymalizację SEO Twojego sklepu bez względu na to, na jakiej platformie e-commerce został utworzony.

pozycjonowanie Magento

Konfiguracja Google Search Console

Google Search Controle to kolejne narzędzie od Google, które daje wiele informacji na temat statystyk strony. To właśnie dzięki niemu możemy zweryfikować to, w jaki sposób roboty Google widzą Twoją witrynę internetową. Dzięki temu łatwiej jest wykryć elementy wymagające poprawy i optymalizacji. Skonfigurowanie Google Search Console składa się z kilku etapów. Najpierw należy się zalogować poprzez konto Google. Następnie trzeba dodać swoją witrynę internetową. Zanim będziesz mógł cieszyć się funkcjonalnościami Google Search Console, musisz udowodnić, że strona należy do Ciebie. Służy temu proces weryfikacji własności witryny, polegający na pobraniu pliku weryfikacyjnego i umieszczeniu go na serwerze w odpowiednim folderze.

Istnieje kilka innych wariantów metod weryfikacyjnych. Poprowadzimy Cię przez cały proces. Jeśli masz problem z Google Search Console, a chcesz być naszym klientem – odezwij się do nas! Nie tylko pomożemy Ci w konfiguracji tego narzędzia, ale także wykonamy darmowy audyt Twojej strony internetowej.

Pozycjonowanie fraz kluczowych

Pozycjonowanie fraz kluczowych polega na takiej optymalizacji strony internetowej, aby wyświetlała się ona w wyszukiwarce pod danymi hasłami wpisywanymi przez użytkownika. Celem takiego pozycjonowania jest to, aby Twoja witryna osiągnęła jak najwyższe miejsce w wynikach wyszukiwania. Działania z tym związane dzielą się na kilka etapów. Pierwszym jest audyt, kolejny opiera się na dobraniu odpowiednich fraz kluczowych (zarówno powiązanych ze stroną, jak i takich, które są wyszukiwane przez użytkowników internetu). Prace pozycjonerskie polegają również na dostosowaniu elementów strony internetowej w taki sposób, aby była ona dobrze odczytywana przez algorytmy. Proces pozycjonowania organicznego witryny pod słowa kluczowe jest długotrwały i opiera się na stopniowym ulepszaniu kolejnych elementów, w celu stopniowego osiągania przez Twoją stronę lepszego miejsca w wyszukiwarkę Google. Jeśli potrzebujesz profesjonalnej pomocy – skontaktuj się z nami. Wykonamy darmowy audyt Twojej strony i wyjaśnimy Ci na czym miałyby polegać prace pozycjonerskie na Twojej witrynie. Każda strona internetowa jest traktowana przez nas indywidualnie, to jest kluczem dobrego pozycjonowania.

agencja seo semcore

Pozycjonowanie sklepu internetowego – Wordpress/WooCommerce

Platforma WooCommerce to tak naprawdę wtyczka sprzedażowa do WordPressa, która pozwala na utworzenie i prowadzenie sklepu internetowego. Jest to prosty sposób na rozszerzenie działalności swojej witryny, która do tej pory była oparta na treści. Jeśli posiadasz lub posiadałeś witrynę na WordPressie, wiesz jak przejrzysty i intuicyjny w obsłudze jest to CMS. Podobnie sprawa wygląda z jego rozszerzoną wersją – platformą WooCommerce.

Proces pozycjonowania sklepu internetowego na Woocommerce odbywa się przy użyciu tradycyjnej wtyczki do WordPressa – SEO Yoast. W okrojonej wersji jest ona darmowa, ale dopiero wykupienie opcji premium pozwala nam na skorzystanie z pełnej funkcjonalności, co w przypadku planowanego sukcesu pozycjonerskiego i sprzedażowego naszego sklepu internetowego jest rekomendowane.

Jest to wydatek rzędu 79 euro, a pozwala na szybkie i skuteczne przeprowadzenie najważniejszych działań z zakresu optymalizacji SEO, takich jak wprowadzenie tytułów i meta opisów czy linków kanonicznych zapobiegających duplikacji treści. Ponadto wtyczka umożliwia optymalizację sklepu pod kątem fraz kluczowych, oceni czytelność zawartych treści oraz zadba o przyjazne adresy URL i wszelkie inne techniczne kwestie. To jednak dopiero podstawa działań SEO, jakie można przeprowadzić w sklepie internetowym stworzonym na platformie WooCommerce. By wznieść się na wyższy poziom pozycjonowania, a tym samym efektywniejszej sprzedaży, warto skorzystać z pomocy doświadczonych pozycjonerów.

pozycjonowanie wordpress woocommerce

Pozycjonowanie sklepów internetowych - Shoper

Podczas tworzenia sklepu internetowego można spotkać się z wieloma rodzajami platform e-commerce. Do najpopularniejszych należy Shoper – jest jednym z najczęstszych wyborów pozycjonerów. Platforma ta niewątpliwe sprzyja pozycjonowaniu sklepu internetowego. Jest prosta i intuicyjna w obsłudze, a co za tym idzie, przystępna nawet dla technicznych laików.

Pozycjonowanie w Shoper to czysta przyjemność. Z łatwością zoptymalizujemy najważniejsze elementy takie jak title czy meta description. Do tego platforma Shoper umożliwia bezproblemową edycję opisów produktów oraz posiada dodatkową funkcjonalność w postaci sekcji komentarzy pod produktami. Warto z niej korzystać, gdyż tym sposobem klienci sami będą nam tworzyć dodatkowe treści na stronie.

Platforma Shoper umożliwia także proste i szybkie stworzenie firmowego bloga, gdzie możemy umieszczać wartościowy content zawierający frazy kluczowe oraz dodatkowe linki.

Shoper pozwala również na łatwą i szybką optymalizację SEO zawartych na stronach zdjęć. Bez problemu uzupełnimy teksty alternatywne dla każdej grafiki. Jego dodatkową funkcjonalnością jest możliwość ustawienia przekierowania 301, które przyda się, gdy zmieni się adres URL danego produktu. Pozycjonowanie Shoper obejmuje również rozwiązanie problemu duplikacji produktów dzięki funkcji wyboru kategorii dodatkowych. W razie potrzeby z powodzeniem wygenerujemy też mapę strony xml i dodamy ją do Google Search Console.

Niewątpliwym atutem dla bardziej zaawansowanych użytkowników jest możliwość ingerencji w kod strony – udostępniona jest bowiem edycja plików źródłowych z wykorzystaniem Smarty – systemu opartego na PHP.

pozycjonowanie shoper

Pozycjonowanie sklepów internetowych – IdoSell

Jeśli do stworzenia Twojego sklepu internetowego wykorzystujesz platformę IdoSell, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – tu również masz szerokie możliwości pozycjonowania Twojej witryny w internecie oraz optymalizacji SEO.

Pozycjonowanie w IdoSell nie przysporzy trudności nawet osobom początkującym w temacie optymalizacji. Z łatwością ustawisz najważniejsze meta dane, czyli tytuły, meta opisy i tagi. Nie zapominaj również o nagłówkach H1, H2 itd. na każdej podstronie swojej witryny. Pamiętaj by były to treści unikatowe i zawierały odpowiednie słowa kluczowe.

Pozycjonowanie z IdoSell powinno obejmować również uzupełnienie wszystkich kategorii i stron produktowych o wartościowy content. Jest to kluczowe dla skutecznej optymalizacji SEO. Im więcej unikatowej treści na Twojej stronie, tym większe szanse na wysoką pozycję w Google.

Platforma IdoShell jest bardzo przyjazna dla pozycjonowania sklepu internetowego. Jej funkcjonalność pozwala na wykonanie sporej ilości optymalizacji SEO samodzielnie. Jeśli jednak zależy Ci na najlepszych wynikach, warto skorzystać z pomocy specjalistycznych firm SEO takich jak Semcore – doświadczeni pozycjonerzy pomogą osiągnąć Twojej witrynie najlepsze miejsca w wyszukiwarce.

Platforma jest stale udoskonalana, a w przypadku chęci wdrożenia własnych rozwiązań mamy do dyspozycji support, pomagający w rozwiązaniu napotkanych problemów czy realizacji zmian wymagających nieco więcej pracy.

pozycjonowanie IdoSell

Pozycjonowanie Sote

Sote funkcjonuje już od dwudziestu lat. Umożliwia budowanie baz klientów, pozwala na dostęp do wielu szablonów graficznych sklepu. Poprzez to oprogramowanie dokonasz również integracji z innymi systemami, w tym wysyłkowymi. Z punktu widzenia administratora sklepu internetowego to narzędzie jest łatwe w obsłudze i pozwala na założenie oraz obsługę zarówno małych, jak i bardzo dużych sklepów. Umożliwia sprzedaż krajową oraz międzynarodową. Pozycjonowaniem sklepów opartych na Sote zajmujemy się już od dawna. Nasi klienci korzystający z tej platformy otrzymują nasze wsparcie zarówno w działaniach opartych na pozycjonowaniu organicznym, jak i przy konfiguracji płatnych reklam.

Pozycjonowanie sklepów internetowych – PrestaShop

W porównaniu z poprzednimi platformami e-commerce PrestaShop jest nieco bardziej wymagająca pod kątem pozycjonowania sklepu internetowego. Tutaj niezbędne będzie zainstalowanie dodatków, które umożliwiają optymalizację witryny bez ingerowania w jej kod.

Ponadto PrestaShop posiada kilka automatycznych funkcjonalności, które z punktu widzenia pozycjonera nie sprzyjają optymalizacji SEO. Należą do nich np. automatyczne powielanie opisów kategorii, co nie wpływa korzystnie na pozycję witryny w wyszukiwarce. Naprawienie tego nie jest jednak zbyt trudne czy czasochłonne i sprowadza się do wprowadzenia kilku zmian w kodzie strony odpowiedniego pliku.

Kolejny aspekt, który występuje automatycznie w PrestaShop to zakładki w opisach produktów. Wskazane jest, by wszystkie treści na stronie były widoczne, dzięki czemu są lepiej wychwytywane przez wyszukiwarkę. Jeśli w Twoim sklepie tak nie jest, warto to zmienić dla dobra pozycji.

Nie zapomnij również o włączeniu przyjaznych adresów URL. W PrestaShop nie dzieje się to automatycznie, a pozostawienie ich w pierwotnej formie nie działa na korzyść pozycjonowania sklepu internetowego.

Jak widać PrestaShop to dość wymagająca pod kątem pozycjonowania platforma e-commerce. Podstawowe działania SEO można wykonać w niej samodzielnie, ale by osiągnąć zadowalające rezultaty najlepiej skorzystać ze wsparcia profesjonalnej firmy SEO.

pozycjonowanie prestashop

Pozycjonowanie SkyShop

SkyShop jest platformą dla sklepów internetowych, która pozwala na integrację z allegro i innymi zewnętrznymi systemami. Jest na rynku od 2009 roku,  z roku na rok stopniowo coraz więcej polskich przedsiębiorców korzysta z tego rozwiązania. Nasi specjaliści znają tę platformę i mają wiedzę dotyczącą tego, w jaki sposób wypozycjonować sklep internetowy na niej postawiony. SkyShop jest intuicyjny i przejrzysty. Dlatego przyjemnie się z nim pracuje – zarówno jako administrator strony internetowej, jak i pozycjoner.

semcore sxo

Pozycjonowanie sklepów internetowych – GOshop

Kolejna platforma e-commerce, która sprzyja pozycjonowaniu sklepów internetowych to GOshop. Jeśli zależy Ci, aby Twoja witryna wiodła prym w wyszukiwarkach, ta platforma pomoże osiągnąć Ci cel.

Przejrzysta i prosta w obsłudze umożliwia bezproblemowe wprowadzenie tytułów i meta opisów na każdej podstronie. Z powodzeniem uzupełnisz w niej opisy produktów oraz tagi. Podobnie jak w przypadku Shopera umożliwia uzupełnienie tekstów alternatywnych w grafikach oraz generuje mapę xml. Ponadto platforma GOshop pozwala na tworzenie przyjaznych adresów URL i linków kanonicznych.

pozycjonowanie goshop

Pozycjonowanie biznesu lokalnego – dla kogo?

Pozycjonowanie lokalne dedykowane jest tym firmom, które działają na ograniczonym obszarze. Należą do nich w szczególności sklepy stacjonarne, restauracje czy punkty usługowe. Takie przedsiębiorstwa, decydując się na pozycjonowanie biznesu w wyszukiwarkach Internetowych, pragną dotrzeć przede wszystkim do użytkowników, którzy znajdują się najbliżej. To zwiększa prawdopodobieństwo skorzystania z ich usług. Tylko jak to zrobić?

Optymalizacja wizytówki Google Moja firma

To pierwszy krok w pozycjonowaniu biznesu lokalnego w Internecie. Jeśli więc jeszcze nie masz własnej wizytówki w Google Moja firma, to najwyższa pora ją założyć. Można to zrobić w każdym momencie i to za darmo. Proces jest łatwy i nie sprawi kłopotu nawet osobom, które nie są zaznajomione  z nowoczesnymi technologiami.

Optymalizacja wizytówki Google Moja firma polega na podaniu najważniejszych danych dotyczących Twojego biznesu, takich jak: adres, nazwa, numer telefonu czy strona www. Ponadto przypisujesz swoją działalność do konkretnej kategorii, określasz grafikę (najczęściej jest to logo firmy) oraz wprowadzasz opis, czyli kilka słów o własnej działalności. Warto tutaj użyć fraz kluczowych, na które pozycjonowania jest Twoja firma w wyszukiwarkach internetowych.

Dla pozycjonowania lokalnego istotne jest również to, by zachować spójność podawanych danych – w każdym miejscu internecie powinny one być takie same. Informacje w wizytówce Google Moja Firma powinny więc pokrywać się z tymi na Twojej witrynie oraz występującymi na każdej stronie internetowej, na której znajdują się dane Twojej firmy. To ułatwi robotom powiązanie poszczególnych danych i skuteczne wyświetlanie informacji o Twoim przedsiębiorstwie, gdy użytkownik będzie ich poszukiwał.

Pozycjonowanie w Mapach Google

Kiedy założysz i zoptymalizujesz wizytówkę w Google Moja Firma konieczna będzie jeszcze weryfikacja danych. Odbywa się to drogą listowną i trwa około 2 tygodni. Po pomyślnej weryfikacji, Twoja wizytówka zacznie być widoczna w wynikach wyszukiwania. Jednocześnie przedsiębiorstwo pojawi się na Mapie Google pod adresem, który wcześniej podałeś. Ma to ogromne znaczenie dla pozycjonowania biznesu lokalnego. Odtąd bowiem użytkownicy, którzy będą np. szukać restauracji w pobliżu, wpisując odpowiednią frazę w wyszukiwarkę internetową, zobaczą tam Twoją firmę, co znacznie zwiększy prawdopodobieństwo, że zdecydują się na skorzystanie z jej usług.

Lokalne pozycjonowanie stron internetowych

Optymalizacja SEO – grafiki

Nie tylko elementy tekstowe mają wpływ na pozycjonowanie strony w wyszukiwarce. Dużą wagę przypisuje się również grafikom. Pierwszy element, który warto sprawdzić chcąc przeprowadzić optymalizację SEO grafiki na stronie, to prędkość ich ładowania. Większość właścicieli stron www nie zdaje sobie sprawy z tego, że zdjęcia umieszczane na witrynie często ważą zdecydowanie za dużo, co spowalnia ładowanie całej strony. Jest to negatywnie oceniane nie tylko przez roboty Google, ale zniechęca niecierpliwych odbiorców treści.

By sprawdzić prędkość ładowania witryny, skorzystaj z prostego narzędzia PageSpeed Insights. Wykaże ono czy prędkość ładowania strony jest na odpowiednim poziomie. Na stronie wyświetlają się także cenne wskazówki i rady, na przykład dotyczące konieczności kompresji niektórych grafik.

Waga zdjęć i obrazów to tylko jeden z czynników, o które należy zadbać przy pozycjonowaniu strony internetowej. Równie ważne dla SEO są tak zwane opisy alternatywne. Powinny one zawierać w kilku słowach streszczenie tego, co znajduje się na grafice. Tym sposobem wyszukiwarka, która nie widzi zdjęcia, oceni je pod kątem trafności wyszukiwania. Ponadto użytkownicy, którym z jakiś powodów grafika się nie załadowała, mogą z opisu dowiedzieć się tego, co się na niej znajduje.

 

Warto więc w tekstach alternatywnych użyć fraz kluczowych, o ile właśnie one opisują to, co znajduje się na zdjęciu. Takie działanie wzmocni skuteczność pozycjonowania strony. Należy także mieć na uwadze same nazwy plików graficznych, nie powinno się stosować nazw automatycznie nadawanych przez aparaty, np. P12069.jpg lub a36bte6432s9002m.jpg. Najlepiej wykorzystać bardziej naturalne nazwy, np. laptop-acer-e-1900.jpg

biuro semcore

Analiza konkurencji SEO – dlaczego warto?

Zanim rozpoczniemy pozycjonowanie sklepu internetowego czy jakiejkolwiek innej witryny, warto przeprowadzić analizę konkurencji SEO. Jej celem jest zweryfikowanie dobrych i złych praktyk innych firm z naszej branży i na tej podstawie określenie najbardziej efektywnej strategii optymalizacji SEO.

Analiza konkurencji (nie tylko pod kątem SEO) powinna towarzyszyć nam od początku rozwoju naszej firmy. Wiedząc, w którym kierunku idą rywale, łatwiej będzie nam określić własne skuteczne poczynania, a czasem nawet uniknąć błędów konkurentów. Podobnie jest w przypadku działań SEO. Skuteczne pozycjonowanie opiera się bowiem nie tylko na obiektywnych praktykach, które wiadomo że przyniosą efekt, ale również na wykorzystaniu działań, których nasi rywale nie wykonują. Dzięki takiemu podejściu będziemy krok przed nimi i zyskamy pozycjonerską przewagę.

Analiza konkurencji SEO – jak ją przeprowadzić?

Pierwszym krokiem w przeprowadzeniu skutecznej analizy konkurencji SEO jest ułożenie listy konkurentów. To z pozoru proste zadanie może okazać się nie tak łatwe w realizacji. Istotne jest bowiem wyznaczenie witryn, które nie tylko będą zbliżone do nas branżą, ale też zasięgiem, rodzajem klienta, lokalizacją czy zakresem usług.

Następnie należy sprawdzić, na jakie frazy kluczowe pozycjonowane są inne witryny. To pozwoli nam określić najefektywniejsze słowa kluczowe, a także znaleźć takie, z których rywale nie korzystają. Ważne jest również zbadanie nie tylko samych fraz, ale również pozycji w wyszukiwarce, na jakich plasują się konkurenci w przypadku konkretnych słów.

Ostatni krok do skutecznej analizy konkurencji to sprawdzenie optymalizacji SEO witryn rywali. Trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim oferowane przez nich treści, ich ilość i jakość. Równie istotna będzie jakość kodu witryny, sam wygląd strony oraz łatwość korzystania z niej, czyli tzw. UX. Coraz większe znaczenie w pozycjonowaniu witryn internetowych ma bowiem ogólne wrażenie z ich użytkowania. Jeśli strona nie jest przejrzysta, jasna w obsłudze i intuicyjna, użytkownik szybko zrezygnuje z zakupów na niej i uda się do konkurencji.

Warto potraktować analizę konkurencji SEO nie tylko jako sposób na znalezienie punktów, w których jesteśmy lepsi od rywali, ale przede wszystkim jako inspirację do rozwijania się w pozytywnym kierunku, który umożliwi nam uzyskanie lepszej pozycji w wyszukiwarce Google, a tym samym podniesie naszą sprzedaż i popularność w Internecie.

analiza SEO konkurencji

Co dalej?

Recenzje i opinie

Dobrą praktyką przy pozycjonowaniu biznesu lokalnego jest umożliwienie klientom wystawiania opinii i recenzji dotyczących naszych usług. Oczywiście czyniąc to, zawsze narażamy się na ryzyko niepochlebnych komentarzy, ale jeśli jesteśmy pewni jakości naszych usług, nie powinniśmy się tego obawiać. Opinie natomiast uwiarygodniają nas w oczach przyszłych klientów –  jeśli będą pozytywne, mogą zachęcić do skorzystania z usług naszej firmy a nie innej.

Link building

Zagadnienie link buildingu pojawiło się we wcześniejszych materiałach dotyczących pozycjonowania strony w internecie już wielokrotnie. W przypadku optymalizacji SEO biznesu lokalnego to działanie jest równie istotne. Im więcej bowiem linków na innych stronach internetowych prowadzących do naszej witryny, tym za bardziej wiarygodną uznają ją roboty Google. Link building dla biznesu lokalnego powinien dodatkowo uwzględniać tę lokalność. Warto więc pozyskiwać linki na innych lokalnych witrynach, a także w różnorodnych serwisach, które określają lokalizację Twojej firmy takie jak np. panorama firm.

Frazy kluczowe dla biznesu lokalnego

Kolejnym istotnym aspektem jest odpowiedni dobór fraz kluczowych, na które Twoja witryna będzie pozycjonowana w Google. Warto wybierać więc słowa kluczowe, które będą zawierać nazwę województwa, miasta, a nawet dzielnicy np. kawiarnia warszawa ochota. W ten sposób zwiększasz szanse na znalezienie Twojego biznesu przez potencjalnego klienta. Oczywiście to tylko podstawowe aspekty pozycjonowania lokalnego w internecie. Jeśli pragniesz, aby Twój biznes osiągnął najwyższe pozycje w wyszukiwarce i stał się jednym z najpopularniejszych wyników wyszukiwania, warto skorzystać z profesjonalnych usług optymalizacji SEO, które specjaliści Semcore z przyjemnością Ci zapewnią.

Na czym polega pozycjonowanie organiczne?

Chcesz jak najlepiej wypromować swoją stronę w internecie? Poza korzystaniem z serwisów społecznościowych należy zadbać o wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania przeglądarki Google. Większość użytkowników korzysta właśnie z niej. Odbiorcy treści są leniwi, nie będą weryfikować więcej niż kilku pierwszych wyników swoich wyszukań. Dlatego tak ważne jest, aby być na szczycie listy. Czym w takim razie jest pozycjonowanie organiczne?

pozycjonowanie organiczne

Rodzaje wyników wyszukiwania

Można je podzielić na dwie kategorie: płatne i darmowe. Te pierwsze zawsze są oznaczone jako reklama, wymagają odpowiedniej strategii i mogą wiązać się z dużymi kosztami. Cena płatnego pozycjonowania jest uzależniona od kilku kwestii, jak na przykład czas trwania kampanii czy liczba kliknięć. Sponsorowane wyniki wyszukiwania wyświetlają się na samej górze strony, aby je skonfigurować należy zapoznać się z narzędziem Google Ads. Tuż pod nimi pojawiają się strony internetowe, które zostały najlepiej wypozycjonowane bezpłatnymi technikami.

 

Czy pozycjonowanie organiczne jest opłacalne?

Może się wydawać, iż starania w tym, aby strona miała jak najwyższe miejsce jest stratą czasu, przecież można to osiągnąć także korzystając z płatnych reklam. Warto jednak pamiętać o tym, iż opłacane kampanie są czasowe. Twoja strona będzie w wynikach płatnych tak długo, jak długo będziesz płacić za kliknięcia. W dłuższej perspektywie czasu to właśnie pozycjonowanie organiczne jest korzystniejsze. Ponadto wielu użytkowników internetu nie wchodzi w płatne reklamy, warto więc zadbać o wysoką pozycję w bezpłatnych wynikach. Wpływa to również na rozpoznawalność i wizerunek marki. Strony znajdujące się najwyżej na liście są odbierane jako merytoryczne i rzetelne, takie też powinny być.

Efekty pozycjonowania organicznego

Służy osiągnięciu jak najlepszych pozycji w wyszukiwarce Google pod kątem dobranych słów kluczowych. Pozycjonowanie organiczne dzieli się na działania widoczne dla odbiorcy oraz takie, których nie zauważy bez zagłębiania się w techniczne aspekty danej witryny. Te pierwsze polegają na tworzeniu i dodawaniu wartościowych treści, takich jak: teksty, filmy, zdjęcia. Ponadto w skład tych technik wchodzi też odpowiedni dobór nagłówków, tworzenie chwytliwych tytułów i przyciągającego uwagę leadu, umieszczanie linków wewnętrznych oraz zewnętrznych, dodawanie alternatywnych opisów grafik i wiele innych. Metody niewidoczne dla odbiorcy to na przykład modyfikacja kodu strony, odpowiednie przekierowania.

efekty pozycjonowania organicznego

Pozycjonowanie organiczne. Czy można robić to samodzielnie?

Wiele osób decyduje się na to, aby nie powierzać nikomu działań związanych z pozycjonowaniem. Zazwyczaj są to osoby, które chcą się tego nauczyć, albo właściciele małych firm o ograniczonym budżecie. Przy samodzielnym pozycjonowaniu należy brać pod uwagę to, iż nie jest to łatwe. Należy nauczyć się nie tylko tego w jaki sposób tworzyć unikalne i jakościowe treści, ale także zaznajomić się z technicznymi aspektami strony, aby móc modyfikować jej kod. Nauka pozycjonowania nie jest ekspresowa, nie da się zostać w tym mistrzem w kilka dni. Jeśli chcesz samodzielnie pozycjonować swoją stronę to bądź cierpliwy i poświęcaj temu dużo czasu. Krok po kroku poznawaj kolejne zagadnienia, pracuj nad następnymi metodami i cały czas monitoruj swoją pozycję w Google oraz ruch na stronie. Jeśli jednak oczekujesz szybkich efektów, nie interesuje Cie nauka pozycjonowania, a tylko to, aby Twoja strona prezentowała się jak najlepiej – skorzystaj z pomocy doświadczonych specjalistów. Oczywiście oni również nie sprawią, że Twoja strona będzie w Top10 w ciągu kilku dni, ale znacznie przyspieszą ten proces i będą działali na wielu poziomach. Skontaktuj się z nami, jeśli chcesz poznać szczegóły takiej współpracy.

 

Czy można połączyć darmowe i płatne rozwiązania?

Oczywiście! Wiele firm tak robi, dzięki temu można trafić zarówno do użytkowników, którzy nie zwracają uwagi na to, czy strona korzysta z płatnej reklamy, a biorą pod uwagę tylko pierwsze wyniki. Przy połączeniu płatnego i organicznego pozycjonowania można mieć pewność, iż odwiedzającymi witrynę będą także osoby nieufające reklamowanym linkom. Kampanie AdWords są opłacalne i przynoszą efekty, dlatego warto je prowadzić. Szczególnie na samym początku – aby szybko zaistnieć w świadomości odbiorców. Pozycjonowanie organiczne przynosi efekty po dłuższym czasie.

Gdzie szukać informacji?

Decyzja o samodzielnym pozycjonowaniu swojej strony wiąże się z nauką. Najlepiej rozpocząć ją od zapoznawania się z praktycznymi poradami dla początkujących i średnio zaawansowanych. Obecnie dostępne są także ciekawe kursy, dzięki którym będziesz mógł poznać wiele przykładów i uczyć się zarówno w teorii, jak i praktyce. Odwiedzaj też fora internetowe dotyczące pozycjonowania, ale nie zapominaj o książkach – jest w nich dużo cennej i uporządkowanej wiedzy. Jeśli chcesz się uczyć, to warto zacząć od pozycjonowania strony testowej. Stwórz witrynę, na której będziesz testować różne techniki. Dopiero sprawdzone metody wprowadzaj na własną stronę firmową, albo bloga. Dzięki temu nie będziesz musiał korygować poważnych błędów pozycjonerskich na stronie, na której Ci zależy (a to czasem zajmuje więcej czasu niż wypozycjonowanie innej strony od nowa). Czytaj rady od Google, ale też zapoznaj się z zakazanymi technikami, żeby wiedzieć czego nie możesz robić.

książki o pozycjonowaniu

Pozycjonowanie małego lokalnego biznesu – czy warto?

Pozycjonowanie według opinii wielu osób jest przeznaczone głównie dla dużych firm, którym zależy na zwiększeniu przychodów sklepu internetowego. Jednak koszty pozycjonowania lokalnego są o wiele tańsze niż pozycjonowanie na skalę całego kraju. Dlatego warto skorzystać z możliwości dotarcia do lokalnych społeczności.

pozycjonowanie semcore

Współczesne zachowania klientów

 

Obecnie coraz więcej osób poszukuje usług i produktów z wykorzystaniem internetu. Bardzo często pierwszym etapem jest wpisywanie haseł związanych z miejscowością, dzielnicą oraz nazwą produktu/usługi. Dlatego tak ważne jest, żeby być na pierwszych miejscach. Klient zapozna się z ofertą, zadzwoni czy napisze i pojawi się w punkcie stacjonarnym. Użytkownicy internetu nie będą zagłębiać się  w dokładne wyniki wyszukiwania,  a wybiorą jedynie kilka pierwszych pozycji. Jeśli Twoja firma znajduje się w większej miejscowości, to tym bardziej warto zadbać o widoczność.

 

Pozycjonowanie lokalne – na czym się skupić?

Przede wszystkim warto tworzyć treści z doborem fraz kluczowych, w których znajdzie się nazwa miasta, ale też asortyment. Dzięki temu pozycjonowanie będzie skuteczniejsze – na Twoją stronę trafią osoby realnie zainteresowane zakupem konkretnego produktu. Specjaliści SEO mogą pomóc Ci dobrać najlepsze słowa kluczowe, biorąc pod uwagę charakter biznesu, ale też konkurencyjność fraz i częstotliwość ich wyszukiwania.

Opinie

Jeśli będziesz mieć dobre opinie to nie tylko wpłynie to na pozycjonowanie (niejednokrotnie udowodniono, że lepiej oceniane firmy są wyżej w wynikach wyszukiwania), ale też zachęci potencjalnych klientów do skorzystania właśnie z Twoich usług. Dlatego dbaj nie tylko o obsługę klienta, ale także o to, aby Ci zadowoleni zostawili opinie. Badania udowadniają, że osoba zadowolona rzadziej zostawia opinie, niż ktoś, kto nie jest  usatysfakcjonowany z wizyty w sklepie. Chodzi tu o emocje – człowiek, którego wymagania zostały spełnione nie ma potrzeby informowania nikogo o tym. Klient zdenerwowany i zawiedziony będzie chciał podzielić się z innymi negatywnym komentarzem.

Najlepiej jest prosić klientów o zostawienie opinii, można jednocześnie dać im wizytówkę i zachęcić do odwiedzenia strony. Warto wprowadzić newsletter i nagradzać rabatami zarówno za samo zapisanie się do niego, jak i po każdej pozytywnej opinii.

agencja pozycjonowania semcore

Jak reagować na negatywne opinie?

 

Można wykonać kilka działań. Jeśli masz podejrzenie, że dana opinia nie była pisana przez Twojego klienta, a przez konkurencję, to zawsze możesz zgłosić ten fakt. Jeśli jednak komentarz był od niezadowolonej działaniem Twojej firmy osoby, to warto odpowiedzieć na opinie, dopytać o szczegóły, zaproponować rozwiązanie problemu. Często dobrym sposobem jest także udzielenie rabatu, albo podarowanie prezentu. Często korzystają z tego restauracje i oferują niezadowolonym z obsługi klientom darmowy napój czy posiłek. Reakcja może mieć kilka pozytywnych efektów. Przede wszystkim sprawi, że potencjalny klient czytający opinie zauważy, iż ważne jest dla Ciebie zdanie i zadowolenie konsumenta. Nie będzie się bał skorzystać z Twoich usług, ponieważ będzie wiedział, że w razie czego może liczyć na rekompensatę. Ponadto możesz też zmienić zachowanie niezadowolonego klienta i sprawić, że nie tylko zmieni on opinie, ale także będzie wciąż korzystał z Twoich usług.

Czy pozycjonowanie lokalne jest drogie?

To zależy głównie od konkurencyjności danych słów kluczowych. Czasem jest bardzo trudno zdobyć pierwsze pozycje w wynikach wyszukiwania. Szczególnie, jeśli w okolicy jest dużo firm, które zajmują się tym samym. Wycenie pomoże audyt SEO Twojej strony oraz analiza konkurencji. Jednak warto jest postarać się i być widocznym w wynikach Google. Ma to wpływ na sprzedaż, rozpoznawalność i popularność.

Zalety pozycjonowania

Do tej pory przedstawiliśmy wiele argumentów pokazujących, że zdecydowanie warto jest decydować się na pozycjonowanie swojej strony internetowej. Wpływa pozytywnie na sprzedaż – poprzez zwiększenie zasięgów i dotarcie z ofertą do ogromnej liczby wyszukujących konkretne usługi i produkty. Ponadto pomaga w budowaniu spójnego, pozytywnego wizerunku marki. Pozwala na oszczędności i zarazem sprawia, że odbiorcami treści są osoby mające potrzeby związane z działalnością Firmy. Pozycjonowanie pozwala wyprzedzić konkurencję, zarówno pod względem rozpoznawalności, jak i rozpoznawalności i przychodów.

zalety pozycjonowania

Wyróżnienie

Niepodważalnym plusem pozycjonowania jest wyróżnienie się w internecie. Dzięki efektywnemu pozycjonowaniu strona znajdzie się wysoko w wynikach wyszukiwania Google. Wtedy Twoja firma będzie o wiele bardziej widoczna. Na Twoją witrynę trafi nie tylko mnóstwo potencjalnych klientów, ale także partnerów biznesowych, a nawet ludzi z mediów. Bez zwątpienia wyższa lepsza pozycja w wyszukiwarce zwiększy rozpoznawalność Twojej firmy. Wyróżnisz się spośród przedsiębiorstw o podobnym charakterze. Jeśli dodatkowo Twoja strona będzie stworzona z myślą o użytkowniku, czyli według zasad UX, a zarazem będą na niej publikowane wartościowe i ciekawe treści, to zyskasz o wiele więcej. Popularność zapewni Ci stworzony wizerunek firmy. Zacznie być ona postrzegana jako profesjonalna, rzetelna, godna zaufania.

Oszczędności

Pozycjonowanie nie tylko ma wpływ na większe zarobki firmy, ale można dzięki niemu oszczędzić mnóstwo pieniędzy wydawanych na różnorodne działania. Jednym z nich jest ograniczenie albo rezygnacja z pojawiania się w płatnych wynikach wyszukiwania. Wiele firm po osiągnięciu wysokiego miejsca w organicznych wynikach wyszukiwania rezygnuje z dodatkowej reklamy w wyszukiwarce, ponieważ cel, jakim jest dotarcie do jak największej liczby odbiorców zostaje osiągnięty.

Dobre pozycjonowanie sprawia, że klienci sami zgłaszają się do firmy. Czy to telefonicznie, poprzez formularz kontaktowy, czy też email. Dzięki temu handlowcy firmowi mogą poświęcić więcej czasu na pozyskiwanie klientów wymagających bezpośredniego kontaktu. Nie muszą skupiać się na ilości, a jakości transakcji – będą mogli zająć się głównie na kontakcie z klientami biznesowymi, czyli firmami z większymi, indywidualnymi potrzebami i większym portfelem.

Trafianie do odpowiednich grup klientów

Poprzez odpowiedni dobór słów kluczowych i odpowiedni content trafisz do osób, do których kierujesz swoją ofertę. Pozycjonowanie ma przewagę nad innymi formami reklamy (telewizja, radio, banery w przestrzeni miejskiej). Jest ono kierowane tylko do ludzi, którzy mogą być zainteresowani Twoimi produktami i usługami, a więc zwiększa skuteczność działań marketingowych.

Większe przychody

Obecnie większość firm zdaje sobie sprawę z tego, że pozycjonowanie może znacznie wpłynąć na przychody firmy. Chodzi tu nie tylko o to, iż większa liczba odwiedzin wpłynie na zakupy użytkowników indywidualnych. Twoja firma zostanie też zauważona przez inne przedsiębiorstwa. Możesz więc liczyć na ciekawe i korzystne współprace. Jeśli zadbasz o opinie, a Twój sklep będzie wyglądał estetycznie, to zachęcisz do kupna zarówno pojedyncze osoby poszukujące konkretnych produktów, ale też firmy mające zapotrzebowanie na większe ilości produktów. Jeśli natomiast oferujesz usługi – także masz możliwość trafienia do większych firm. W taki sposób osiągają długoterminowe współprace gabinety masażu, firmy szkoleniowe, czy też trenerzy. Przedsiębiorstwa coraz częściej dbają o rozwój swoich pracowników, a także relaks, który może zwiększyć ich efektywność. Dlatego też firmy poszukują takich usług jak szkolenia językowe, branżowe, z zarządzania, ale także zajęcia z jogi w placówce firmy, czy masaże i zabiegi relaksacyjne będące nagrodami za efektywność.

pozycjonowanie a przychody

Korzyści pozycjonowania

Obecnie już prawie każda firma zdaje sobie sprawę z tego jak istotnym elementem promocji marki jest pozycjonowanie. Przedsiębiorstwa decydują się na to, aby zadbać właśnie o ten obszar, jest on priorytetem coraz większej liczby marek z różnych branż. Powodem nie jest tylko to, że dopasowują się one do kierunku rozwoju marketingu internetowego, ale także z powodu dostrzegalnych korzyści jakie przynosi skuteczne pozycjonowanie. Dzięki niemu możesz zyskać wiele. Pozycjonowanie to:

  • widoczność w internecie

  • większa sprzedaż

  • wiarygodność

  • docieranie do dużej liczby potencjalnych klientów

  • budowanie wizerunku

  • osiąganie celów biznesowych

Pozycjonowanie - samodzielnie czy z pomocą agencji?

Pozycjonowanie jest obecnie podstawą – bez niego promowanie marki w internecie jest niemal niemożliwe. Niektóre firmy, szczególnie jednoosobowe, decydują się na samodzielne działania pozycjonerskie. Jednak czy jest to opłacalne? Wszystko zależy od priorytetów firmy. Nie a problemu jeśli ma ona czas na to, aby przeszkolić pracownika, który będzie wprowadzał kolejne działania bardzo powoli, przy tym popełniając wiele błędów. Jednak profesjonalne i szybkie zaistnienie w świadomości użytkowników internetowych poprzez pozycjonowanie nie jest łatwe. Brak odpowiedniej wiedzy i wykształcenia nie tylko spowalnia ten proces, ale również sprawia, iż samo pozycjonowanie jest mało efektywne.

agencja pozycjonerska poznań

Samodzielne pozycjonowanie vs współpraca z agencją

Samodzielne pozycjonowanie

  • popełnianie błędów
  • długi czas nauki
  • niewystarczająca wiedza do sporządzenia spójnej strategii SEO
  • nieznajomość narzędzi
  • pomijanie istotnych działań
  • niska efektywność
  • słabe wyniki przez długi czas

Pozycjonowanie przez agencję

  • profesjonalizm
  • wielu specjalistów skupiających się na wielu aspektach
  • dokładna analiza SEO strony i witryn konkurencji
  • przemyślana strategia
  • szybsze efekty
  • korzystanie z wielu narzędzi
  • brak konieczności zaznajamiania się z technikami SEO

Wskazówki na początek

Jeszcze nie podjąłeś decyzji o współpracy z agencją, ale chcesz już chociaż trochę poprawić swoją pozycję w wynikach wyszukiwania Google? Poniższe wskazówki są dla Ciebie. To porady, które możesz wykorzystać nie mając wiedzy na temat SEO – dzięki temu Twoja witryna będzie bardziej widoczna. Jednak to tylko drobna część działań pozycjonerskich, wykorzystując je nie oczekuj rewolucyjnych efektów, ale możesz mieć pewność, że dostrzeżesz różnice. Jeśli je zastosujesz, to będziesz mógł edukować się w kierunku pozycjonowania i wprowadzać kolejne zabiegi optymalizacyjne, albo możesz zdecydować się na współpracę z agencją. Wtedy tej firmie będzie o wiele łatwiej wypromować Twoją stronę – dzięki zbudowanej przez Ciebie podstawie będzie mogła skupić się na technicznych i bardziej skomplikowanych aspektach.

semcore biuro

Rozważ w jaki sposób chcesz promować swoją markę w internecie

Najważniejsza jest analiza, która pozwoli na ustalenie priorytetów i najważniejszych zadań. Odpowiedz sobie na pytania:

  1. Do jakich klientów chcesz dotrzeć?
  2. Jak możesz ich zainteresować?
  3. Jakich porad dotyczących Twojej branży mogą poszukiwać w internecie?
  4. Czy Twoja oferta zachęca i jest skonstruowana w taki sposób, że budzi zaufanie?

 

Po ustaleniu tych kwestii możesz założyć bloga firmowego. To właśnie on pozwoli Ci wspierać pozycjonowanie Twojej strony internetowej. Wypisz pomysły na teksty, które będą powiązane z pomysłami, jakie pojawiły się w Twojej głowie po rozważeniu odpowiedzi na cztery powyższe pytania. Ważne, aby każdy z artykułów wnosił wartość, czyli był odpowiedzią na jakąś potrzebę. Najpopularniejsze są poradniki, rady, zestawienia, rankingi.

wiedza o pozycjonowaniu

Znajdź słowa kluczowe

Wybór fraz kluczowych to krok, którego nie można pominąć. W pierwszej kolejności wypisz słowa związane z charakterem Twojej działalności. Następnie pomyśl jakie zapytania mogą wpisywać użytkownicy internetu żeby trafić na Twoją stronę internetową.

Mogą to być sprecyzowane zapytania o konkretny produkt, na przykład: “kurtka przeciwdeszczowa damska zielona”, mogą też dotyczyć lokalizacji: “naprawa laptopów Łódź” czy też być zbudowane w taki sposób, aby dawać odpowiedź na jakieś pytanie: “jakie buty na zimę wybrać?” “spaghetti przepis” “najlepsze laptopy dla graczy” “czym jest pozycjonowanie organiczne?”.

Po ustaleniu listy kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu słów kluczowych warto je zweryfikować. Istnieje wiele narzędzi, zarówno płatnych, jak i darmowych. Na początek możesz się jednak posłużyć Google Trends. Dzięki niemu sprawdzisz popularność danych fraz kluczowych według różnorodnych kryteriów. Możesz też sprawdzić powiązane frazy, które pojawiają się często w wynikach wyszukiwania. W innych narzędziach, jak na przykład ahrefs, masz możliwość sprawdzenia dokładnej liczby wyszukiwań, ale też innych wskaźników. Dotyczących konkurencyjności, klikalności i wielu innych. Im fraza jest bardziej konkurencyjna, tym trudniej będzie wyprzedzić innych w wynikach wyszukiwania.

Jeśli masz problem z dopasowaniem fraz kluczowych i znalezieniem tych, które jednocześnie będą pasowały do Twojego biznesu, a tym samym spełnią oczekiwania klientów, to skontaktuj się z nami.

słowa kluczowe w pozycjonowaniu

Korzystaj ze słów kluczowych tworząc treści

Umieszczaj je w nagłówkach (H1, H2,H3), treści, opisach produktów, opisach alternatywnych grafik. Pamiętaj jednak o tym, że muszą one występować w tekstach naturalnie. Możesz je odmieniać, algorytmy dobrze radzą sobie z deklinacją słów kluczowych. Zachowaj umiar, nie dodawaj fraz wszędzie, gdzie się da. Twoje teksty powinny być stworzone z myślą o odbiorcach. Zbyt duża liczba słów kluczowych zniechęci ich do czytania Twoich treści.

 

Wszystkie teksty powinny być unikalne, nie można ich kopiować. Nawet opisów produktów – wiele firm wykorzystuje opisy tworzone producentów. Google szybko wykryje, że nie są one unikalne. W efekcie pozycja Twojej strony w wynikach wyszukiwania nie tylko się nie poprawi, ale może się pogorszyć.

Pamiętaj też o długości tekstów. Powinny jak najlepiej wyczerpywać temat, być nie tylko interesujące, ale też precyzyjne, dokładne i merytorycznie poprawne. Ważne jest również to, aby były one poprawne pod kątem językowym. Przy tworzeniu treści kieruj się:

  • jakością
  • unikalnością
  • występowaniem słów kluczowych
  • długością
  • odpowiadaniem na potrzeby użytkowników
słowa kluczowe do pozycjonowania

Wykorzystaj linkowanie wewnętrzne

Pamiętaj aby w tekstach dodawać odnośniki do innych podstron Twojej witryny. Mogą one przekierowywać do artykułów rozwijających podobne zagadnienia, czy też do konkretnych produktów. Dzięki temu możesz zatrzymać odbiorców dłużej na swojej stronie internetowej i zachęcić do dokonania zakupów.

Dzięki linkowaniu wewnętrznemu:

  • wpłyniesz na pozycjonowanie strony
  • zatrzymasz odbiorcę dłużej na Twojej witrynie
  • zachęcisz do zapoznania się z usługami/produktami
  • zwiększysz sprzedaż

Linki nie powinny być jednak sztucznie wplecione. Dodanie każdego z nich musi mieć jakiś cel i być przydatne dla odbiorcy treści.

linkowanie wewnętrzne a pozycjonowanie

Badaj efekty

Sprawdzaj efekty wszystkich swoich działań pozycjonerskich, nawet jeśli wprowadzasz tylko drobną ich część. Poomgą Ci w tym narzędzia Google, takie jak:

  1. Google Analitics
  2. Google Search Console
  3. Google Mobile-Friendly Test
  4. PageSpeed Insights
  5. Google Moja Firma

Możesz używać także płatnych i darmowych systemów służących weryfikowaniu pozycji w wynikach wyszukiwania oraz analizy konkurencji.

Jeśli zdecydujesz się na współpracę z firmą, która zadba o pozycjonowanie Twojej strony, to nie musisz szukać narzędzi. Wszystkie statystyki i zmiany zostaną Ci udostępnione. Efekty zauważysz także poprzez wzrost sprzedaży.

Analizując efekty pozycjonowania miej na uwadze, że to proces czasochłonny i nie wszystkie konsekwencje Twoich poczynań będą widoczne od razu.

biuro semcore

Inne kwestie

Przy pozycjonowaniu istotna jest również optymalizacja kodu strony, szybkie ładowanie się witryny oraz jej elementów, techniczne kwestie, których odpowiednie udoskonalenie wymaga wiedzy i umiejętności. Jeśli nie masz wiedzy na temat pozycjonowania, to staraj się nie zmieniać kodu strony samodzielnie. Lepiej będzie jeśli skorzystasz z pomocy agencji.

Jeśli chcesz samodzielnie pozycjonować stronę, to przygotuj się na sługi czas nauki, a także weź pod uwagę to, jak dużo będziesz musiał wydać na narzędzia wspomagające optymalizację strony internetowej. Pomoc agencji okaże się bezcenna jeśli jesteś początkującym pozycjonerem.

Naukę pozycjonowania warto opierać na:

  • rzetelnych szkoleniach online
  • kursach stacjonarnych
  • testowaniu
  • czytaniu publikacji i aktualności
  • udzielaniu się na forach związanych z pozycjonowaniem
  • praktykach i stażach
pozycjonowanie a liczba zamówień

Co zyskasz dzięki współpracy z agencją?

Wiesz jak ważne jest pozycjonowanie Twojej strony, rozumiesz już na czym polega i z czym się wiąże posiadanie witryny w Top 10 wyników wyszukiwania. Zapewne zależy Ci, aby Twoja strona znalazła się wśród najbardziej widocznych, szczególnie ze względu na liczne korzyści będące efektem odpowiedniego pozycjonowania strony. Jednak dlaczego lepiej jest zdecydować się na współpracę z agencją? Przede wszystkim nie musisz znać żadnych pojęć związanych z SEO i pozycjonowaniem. Wyniki możesz śledzić poprzez udostępniane przez agencje materiały. Najlepsze agencje nie tylko skupią się na technicznych aspektach pozycjonowania, ale także opracują strategię dotyczącą częstotliwości, jakości, ilości publikowanej treści, zadbają o UX i intuicyjność strony internetowej. Ponadto dobiorą najlepsze frazy kluczowe, które będą odpowiadały celom biznesowym. Wykonają również inne działania, które spowodują nie tylko to, iż Twoja strona będzie wysoko w wynikach wyszukiwania, ale także pomogą w zbudowaniu profesjonalnego wizerunku poprzez pozycję strony, ale też jej układ, treść oraz strukturę.

Masz małą firmę i chcesz pozycjonować ją samodzielnie?

 

Coraz więcej osób próbuje swoich sił w pozycjonowaniu własnych stron internetowych. Uważa się, że to oszczędne i mądre rozwiązanie, szczególnie dla niedużych firm z małym budżetem. Jednak czy rzeczywiście tak jest?

Podczas nauki pozycjonowania można popełnić mnóstwo błędów. Wiele z nich samouk będzie w stanie zauważyć dopiero po dłuższym czasie. Dlatego nie zachęcamy do tego, aby uczyć się pozycjonowania na własnej stronie internetowej, to duże ryzyko. Najlepiej jest mieć kilka testowych witryn, a dopiero sprawdzone i w pełni poprawnie wykonane metody wprowadzać na witrynę firmową czy sklepową.

Cierpliwość i czas

Wydaje się, że pozycjonowanie jest łatwe. Wystarczy nauczyć się kilku rzeczy i… gotowe. Niestety, ale pozycjonowanie jest obecnie bardzo trudne i wiąże się z ciągłym rozwojem. Nowicjusze nie mają najłatwiej, ponieważ muszą jednocześnie uczyć się podstaw, a  zarazem być na bieżąco ze wszystkimi zmianami. SEO ciągle się rozwija, nauka kilku metod nie da niczego w dłuższej perspektywie czasu.

 

Jeśli więc chcesz samodzielnie pozycjonować swoją stronę internetową, to nie oczekuj szybkich efektów. Pozycjonowanie strony jest czasochłonne nawet dla profesjonalistów, a Ty będziesz  uczyć się wszystkiego od zera. Dlatego weź pod uwagę to, że edukacja może zająć Ci wiele miesięcy, albo lat. Twoja firma będzie niedostrzegalna w internecie do czasu, aż będziesz mieć wystarczającą wiedzę do tego, aby zacząć zmieniać pozycję w Google swojej strony www.

czas i efekty pozycjonowania

Koszty

Samodzielne pozycjonowanie według powszechnej opinii pozwala zaoszczędzić dużo pieniędzy. Jednak jeśli nie wiążesz swojej przyszłości z pozycjonowaniem i pracy w tej branży, a jedynie zależy Ci na zwiększeniu widoczności swojej strony internetowej, to jest to bardzo nieopłacalne.

Zastanów się ile czasu stracisz poświęcając na naukę pozycjonowania, a potem pomyśl w jaki sposób możesz wykorzystać go na to, aby rozwijać swoją firmę zajmując się tym, co potrafisz. Okaże się, że po wielu miesiącach nie tylko nie osiągniesz nawet połowy efektów, jakie zapewniłaby Ci praca agencji, ale jednocześnie zmarnujesz mnóstwo czasu, który wykorzystany w inny sposób przyniósłby Ci o wiele lepsze wyniki finansowe. Ponadto narzędzia służące do pozycjonowania są w większości płatne. Może okazać się, iż opłacenie ich będzie droższe niż skorzystanie z pomocy agencji

Wynika z tego, że skorzystanie ze specjalistycznych usług będzie bardziej opłacalne niż żmudna, wielomiesięczna nauka, która może nie przynieść oczekiwanych rezultatów.

Kursy SEO

Na kursach poznasz wiele zagadnień, zrobisz trochę zadań praktycznych, ale pozycjonowanie to nie jest coś, w czym możesz być mistrzem po kilku miesiącach szkolenia. Może być ono podstawą, ale wiele zależy od Ciebie. Jeśli chcesz nauczyć się pozycjonowania po to, aby zajmować się tym zawodowo, to kurs będzie bardzo dobrym rozwiązaniem na start. Jednak jeśli zależy Ci na pozycjonowaniu witryny, która do Ciebie należy, to lepiej będzie zainwestować pieniądze, które pokrywałyby koszty kursu, na pomoc agencji. Specjaliści od razu profesjonalnie zajmą się pozycjonowaniem Twojej strony internetowej.

pozycjonowanie książki

Pozycjonowanie – czy warto się go uczyć?

Podsumowując, jeśli zależy Ci na tym, żeby rozwijać się zawodowo i działać w tej branży, to jak najbardziej. Na rynku potrzeba specjalistów, jednak pamiętaj, że droga do celu będzie trudna, wymagająca i czasochłonna. Jeśli natomiast prowadzisz firmę i chcesz ją wypozycjonować, to lepiej będzie jeśli zgłosisz się do specjalistów. Osiągną lepsze efekty szybciej i bez konieczności Twojego udziału. Możesz w tym czasie zajmować się rozwijaniem firmy w innych obszarach.

 

Wpływ pozycjonowania na popularność bloga

Blogosfera w Polsce wciąż się rozrasta. Jeszcze kilka lat temu nie było wielkiej konkurencji, ponieważ posiadanie bloga nie wiązało się z tak wielkimi korzyściami finansowymi jak teraz. Wraz ze wzrostem zaufania marek i firm do współpracy reklamowej z blogerami, zaczęło pojawiać się w internecie coraz więcej tego typu platform. Kolejną rewolucją w blogosferze były dobre wyniki sprzedaży produktów własnych przez blogerów. Zauważono, że wiele osób chętnie będzie płaciło za dodatkowe treści czy poradniki, które są tworzone przez osoby popularne w blogosferze. Obecnie przebicie się ze swoimi tekstami jest niesamowicie trudne. Jak to zrobić?

Blog a jego popularność

Obecnie nie wystarczy tworzyć dobrych i ciekawych treści, bez pozycjonowania bardzo ciężko jest dotrzeć do wielu odbiorców. Coraz więcej użytkowników internetu szuka w nim konkretnych informacji korzystając z wyszukiwarki Google. Zmieniły się więc nie tylko sposoby docierania do czytelników, ale zaistniała potrzeba w innego sposobu formułowania treści.

 

Popularne współcześnie blogi mają charakter: 

  • edukacyjny
  • rozrywkowy
  • opisujący konkretną branżę
  • opiniotwórczy

 

To kategorie, które przyciągają najwięcej czytelników. Fala zainteresowania została dostrzeżona przez twórców internetowych, w związku z tym powstało wiele blogów parentingowych, kulinarnych, medycznych, humorystycznych. Konkurencja stała się silna, a wkład pracy w jakość treści nie przyciąga już samo z siebie dużego ruchu na blogu. Należy skupić się na pozycjonowaniu, to jeden z najskuteczniejszych sposobów aby przyciągnąć nowych odbiorców. Oczywiście tylko wtedy, gdy masz do zaoferowania swoim czytelnikom ciekawy content.

blog a pozycjonowanie

Jak pozycjonować bloga?

 

Wszystko zależy od tego jakie treści tworzysz. Pozycjonowanie to obszerna dziedzina. Celem jest osiągnięcie jak najlepszych pozycji w wynikach wyszukiwania Google. Zrealizowanie tego nie jest  łatwe i wymaga przemyślanej strategii. Na pozycjonowanie składają się między innymi:

  • optymalizacja kodu strony
  • odpowiednie stosowanie słów kluczowych
  • dobry dobór fraz kluczowych
  • unikalność i jakość treści
  • użyteczność publikowanych materiałów
  • estetyka i intuicyjność strony
  • wartość witryny
  • atrakcyjność treści

 

To tylko część podstawowych działań służących pozycjonowaniu. Najważniejsze jest jednak zadbanie właśnie o te elementy, ponieważ są one niezwykle ważne i mają ogromny wpływ na wynik wyników wyszukiwania. Jeśli samodzielnie piszesz teksty, to koniecznie zapoznaj się z naszym tekstem dotyczącym pozycjonowania poprzez treść, który możesz przeczytać tutaj. 

 

Zależy Ci na osiąganiu najwyższych wyników w wyszukiwarce, ale nie masz pojęcia o pozycjonowaniu i potrzebujesz wsparcia? Nie męcz się z nauką trudnych zagadnień, najlepiej będzie skorzystać z pomocy ekspertów. Jeśli chcesz się wyróżnić i osiągnąć dobrą pozycję, a tym samym zwiększyć ruch na swoim blogu, to zapoznaj się z naszą ofertą.

Jakie etapy pozycjonowania są konieczne?

Najważniejsze będzie ustalenie tematyki i dobranie słów kluczowych. Jest to o tyle ważne, iż to właśnie odpowiednie słowa wpisywane w przeglądarkę mają przenosić odbiorców do Twojej strony. Dlatego dobrze się zastanów jakie treści chcesz tworzyć, do kogo je kierować i jakie hasła mogą być wpisywane do wyszukiwarki przez Twoja grupę docelową. Potem możesz użyć narzędzi (płatnych i darmowych) do oceny konkurencyjności fraz i tego jak często są wyszukiwane. Warto także sprawdzić jakie teksty mają najwyższe miejsca w wynikach wyszukiwania pod danymi frazami.

Jak już wyłonisz słowa kluczowe, to przejdź do tworzenia treści. Powinny być one ciekawe, merytoryczne, wartościowe. Dobrze, aby odpowiadały na potrzeby czytelników i udzielały nie tylko rad i wskazówek, ale także opierały się na sprawdzonych informacjach. Wtedy teksty będą rzetelne i profesjonalne. Wplataj słowa kluczowe zarówno w nagłówki (H1, H2, H3), jak i w treść. Jednak rób to naturalnie i nie staraj się na siłę dodawać fraz kluczowych w każdym zdaniu. Gdy dodajesz grafiki, to zadbaj o to, aby posiadały one opisy alternatywne. Ważne, aby były związane ze słowami kluczowymi.

Kolejne działania pozycjonerskie dotyczą kodu strony, optymalizacji struktury i jej technicznych elementów. Tutaj ważne jest szybkie wczytywanie się witryny, backlinki, zoptymalizowany kod. Jeśli chcesz wiedzieć co możesz zrobić samodzielnie, skontaktuj się z nami. Zawsze możesz skorzystać z pomocy naszych ekspertów. Wykonają dla Ciebie darmowy audyt strony. 

ux a pozycjonowanie

Czym jest UX?

User Experience, czyli UX, to termin, który można dosłownie tłumaczyć jako „doświadczenie użytkownika”. Z perspektywy administratora strony, albo programisty będą  to więc wszystkie doznania oraz wrażenia użytkownika podczas korzystania/interakcji ze stroną internetową/aplikacją. UX designer dba o przeżycia odbiorcy, który wchodzi na daną witrynę czy otwiera aplikację. Sprawdza czy proces posługiwania się nimi jest przyjazny oraz intuicyjny dla użytkownika.

 

UX designer

Zadania UX designera są ściśle związane z odbiorcą treści. Nie musi on znać języków programowania, a jedynie rozumieć mechanizmy tworzenia stron www, jak również zdawać sobie sprawę z ograniczeń technologicznych. Duża część pracy UX designera związana jest z procesami badawczymi. Jego zadaniem jest ustalenie projektu, który zostanie wdrożony ze współpracą z UI designerem. 

Zadania UX designera

Współcześnie każdy odbiorca treści w różnej formie (strona internetowa, aplikacja WWW, program) przykłada dużą wagę do tego czy podczas korzystania nie gubi się, łatwo znajduje to, czego potrzebuje, a także czy jest to przyjemne i związane z dodatkowymi pozytywnymi bodźcami (dźwięki, estetyka, dobra grafika). Obecnie jest  tak duża konkurencja wśród twórców treści w technologiach informatycznych, że nie możemy już wyłącznie dobierać programów i stron pod kątem tego, czy osiągniemy dzięki nim swój cel, bo to stanowi standard. Ważna jest sama droga dojścia do tego, czego użytkownicy potrzebują od witryny. Wymagają, aby nie była ona zbyt trudna w przeglądaniu, ale jednocześnie nie może być nudna.

Witryna/aplikacja powinna być urozmaicona, korzystanie z niej ma sprawiać nam przyjemność przy odkrywaniu i korzystaniu z konkretnych funkcjonalności czy dotarcia do interesujących nas treści. I właśnie od tego jest UX designer – projektuje tę drogę. Sprawdza jakie są ścieżki dotarcia do informacji i funkcji, weryfikuje zachowania użytkownika, porządkuje treści i możliwości systemów, stron, aplikacji. Patrzy na produkt oczami użytkownika. Działania UX designera są obszerne.

 

Badania i analiza

Te działania opierają się na ustalaniu cech konkretnego produktu, którym może być zarówno strona internetowa, sklep online, jak i aplikacja. Pomaga to w stworzeniu doskonałego projektu, który nie jest oderwany od rzeczywistości i doświadczeń użytkownika. UX designer podczas badań korzysta z różnych narzędzi i technik. Przede wszystkim:

  •         dokonuje analizy konkurencji
  •         sprawdza wymagania i oczekiwania użytkowników
  •         na podstawie badań, testów, ankiet weryfikuje dotychczasowe wrażenia i obserwacje odbiorców treści
  •         stosuje różnorodne formy sprawdzania tego, co obecnie jest najwygodniejsze dla użytkowników, jakie są ich priorytety i potrzeby.

    

Określanie grupy odbiorców

Po weryfikacji wszystkich danych UX designer określa grupę odbiorców, a więc osób zainteresowanych konkretnym produktem. Zastanawia się nad tym, w jaki sposób najlepiej spełnić wymagania i oczekiwania użytkowników, jak będą zachowywać się oni podczas korzystania, jakie będą ich wybory. Tworzony jest scenariusz zachowań, który weryfikuje czy projekt będzie dostosowany do odbiorców. Zarówno pod kątem funkcjonalności, jak i estetyki. UX designer rozpisuje wszystkie kroki składające się na interakcje odbiorcy ze stroną internetową czy aplikacją. Dzięki temu otrzymuje dokładny obraz tego, czy ścieżka jest wygodna, łatwa i przyjemna dla odbiorcy.

 

Architektura informacji

Architektura to nic innego jak porządkowanie i kategoryzowanie. Służy wyróżnieniu istotniejszych części systemu, wprowadzania hierarchii informacji. Projektant zastanawia się jak pogrupować funkcje/części projektu, aby użytkownik intuicyjnie mógł przemieszczać się po stronie/aplikacji. Chodzi o wyeliminowanie chaosu, ale również utworzenie takiego porządku, który będzie łatwy do zrozumienia, bez ukrywania w niespodziewanych miejscach ważnych informacji i danych.

 

Współpraca

Te i kilka pośrednich etapów prowadzi do współpracy z innymi specjalistami, którzy zajmują się weryfikacją założeń UX designera i tworzeniem produktu. Najbardziej ścisła współpraca dotyczy UX designera i UI designera.

Testowanie

To już ostatni etap przed wprowadzeniem produktu na rynek (jeśli jest nowy), albo wprowadzeniem zmian (gdy np. witryna internetowa już jest założona). Testy pomogą sprawdzić trafność ustaleń i założeń, a także uwidocznią problemy i niedociągnięcia, które należy wyeliminować.

Po co nam UX designer?

To niezwykle ważna rola. Specjalista będzie w stanie odtworzyć i zrozumieć zachowania odbiorcy treści. Sprawdzi jak łatwo jest dotrzeć do konkretnych funkcji i informacji, zaproponuje udogodnienia i ulepszenia. Opracuje takie rozwiązania, które sprawią, że korzystanie z danego narzędzia przez użytkownika nie będzie trudne, ciężkie, a jednocześnie sprawi mu przyjemność. Obecnie gdy korzystamy z jakiejś aplikacji, albo wchodzimy na stronę internetową, zwracamy uwagę na wygląd, funkcjonalność i intuicyjność. Nie chcemy zastanawiać się jak dotrzeć do informacji czy opcji, wręcz wymagamy aby było to bardzo łatwe. Gdy witryna internetowa nie spełnia tego oczekiwania to szybko z niej wychodzimy. Wiemy, że za chwilę znajdziemy następną, która szybko doprowadzi nas do celu i zapewni miłe wrażenia. Dokładnie tak samo jest z aplikacjami, programami komputerowymi i wszystkimi projektami technologicznymi.

UX to postęp

UX designer to zawód przyszłości. Teraz dostrzega się jak jest ważny, ale jego rola będzie coraz istotniejsza, a specjaliści w tej dziedzinie będą rozchwytywani. Obecnie wykorzystywanie umiejętności UX designera w Polsce powoli się rozwija. Przyczyną jest nie tylko mała liczba profesjonalistów na rynku, ale także to, że wciąż wiele osób nie zdaje sobie sprawy z efektów, jakie można osiągnąć dzięki współpracy z taką osobą. Ma to bezpośrednie przełożenie na wizerunek marki, ilość użytkowników, widoczność w sieci, popularność. Już teraz można zaobserwować jak wielką przewagę uzyskuje się poprzez zwracanie uwagi na UX, jednak dopiero połączenie SEO i UX zwane SXO pozwala osiągać najwięcej.

Bezpieczeństwo witryny i jego wpływ na pozycjonowanie

Każdy wie, że jego witryna internetowa powinna być bezpieczna. Wpływa to zarówno na wiarygodność strony www, jak i liczbę odwiedzin.  Na czym dokładnie polega zabezpieczenie strony www i przeciwko jakim działaniom powinno się  ją chronić?

Bezpieczeństwo a pozycjonowanie

Google dba o to, aby pierwsze wyniki wyszukiwania były zarezerwowane dla stron, które są bezpieczne dla odbiorców treści. Wyszukiwarka wyświetlając jakąś witrynę nad innymi niejako poleca ją użytkownikom. Google nie może więc pozwolić sobie na to, aby promować witryny, które nie mają podstawowych zabezpieczeń. Dlatego też bezpieczeństwo Twojej strony internetowej powinno być jednym z podstawowych kwestii, o które należy zadbać już na etapie tworzenia strony internetowej.

Przeglądarka internetowa będzie także ostrzegać odbiorców jeśli dana strona internetowa będzie niebezpieczna, albo zaistnieje ryzyko zainfekowania jej. Wtedy zanim ktoś przejdzie na taką stronę, będzie musiał zapoznać się z komunikatem. W efekcie taka witryna traci na popularności, a jej pozycja w wynikach wyszukiwania znacznie spada.

pozycjonowanie a bezpieczeństwo strony

Na czym polega bezpieczeństwo strony internetowej?

Jest kilka elementów składających się na to, iż strona internetowa jest uznawana za bezpieczną. Oczywiście nigdy nie ma pewności, iż haker nie włamie się na witrynę. Jednak to nie zwalnia z obowiązku spełnienia wszystkich warunków, które sprawią, że kradzież danych, czy możliwość zmiany elementów na stronie będą jak najtrudniejsze w przeprowadzeniu. Dlatego należy co jakiś czas wykonywać kopię zapasową. Podstawą jest certyfikat SSL. Niezwykle ważne jest to, aby wszystkie dane użytkowników były chronione. Dotyczy to sklepów internetowych, które posiadają dostęp do takich danych jak: adres, imię i nazwisko, numer telefonu. Jednak z obowiązku chronienia danych nie są zwolnione inne strony pozyskujące informacje o odbiorcach. Nawet jeśli jest to tylko  baza mailowa służąca wysyłki newsletterów. 

Jak chronić stronę internetową?

Poza certyfikatem SSL, niezwykle ważne są inne elementy pozwalające na to, aby móc chronić dostęp do witryny. Jednym z nich jest wybór solidnej firmy hostingowej, która na bieżąco wprowadza aktualizacje i dba o bezpieczeństwo. Ważne są także wszystkie hasła. Nie mogą być łatwe, powinny być jak najbardziej skomplikowane i najlepiej jeśli nie będą składały się z wyrazów słownikowych, a z miksu liter różnej wielkości, cyfr i znaków specjalnych.

Należy dokonywać aktualizacji, zarówno systemów CMS, jak i wszystkich widżetów i wtyczek. Przestarzałe i niepodlegające już wsparciu wersje mogą mieć luki, które nie będą stanowiły żadnego zagrożenia dla hakerów. Niebezpieczeństwa czają się także w samym połączeniu internertowym. Korzystaj tylko z zabezpieczonej sieci Wi-Fi. 

Warto także skanować stronę internetową w celu wyszukania niebezpiecznych elementów. Służy do tego wiele różnorodnych narzędzi. Działają na podobnej zasadzie do antywirusa instalowanego na komputerze. Wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne dla bezpieczeństwa jest posiadanie takiego oprogramowania na komputerze osobistym. Dlatego też nie należy traktować gorzej witryny internetowej – ją także należy zabezpieczyć jak najlepiej.

pozycjonowanie przez agencję SEO

Obserwacja konkurencji przy pozycjonowaniu

Jeśli zależy Ci na wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania Google to nie możesz ignorować tego, jakie działania podejmuje Twoja konkurencja. Ciągły monitoring treści i sposobów na pozycjonowanie Twoich rywali biznesowych powinien być jednym z priorytetów. To pokaże Ci nad czym powinieneś popracować i pozwoli odpowiedzieć na pytanie dlaczego Twoja strona jest niżej w wynikach wyszukiwania.

 

Po co obserwować konkurencję?

Obserwacja konkurencji jest niezwykle ważna jeśli chcesz aby Twoja strona była popularna i widoczna w internecie. Takie działania pomogą Ci w ustaleniu tego, jakich technik używa Twoja konkurencja. Zarówno jeśli chodzi o działania marketingowe, jak i pozycjonerskie, czy też wizerunkowe. Ponadto będziesz mógł sprawdzać czym różnią się produkty konkurencji, albo czy jest ona na bieżąco z jakąś tematyką. Sprawdzisz również w jaki sposób zwraca się do odbiorców treści. 

Niewątpliwym plusem obserwowania konkurencji jest weryfikacja działań SEO. Składa się na to nie tylko sprawdzenie struktury stron konkurencji, ale również weryfikacja działań pozycjonerskich, takich jak: stosowanie odpowiednich słów kluczowych, charakter artykułów, intuicyjność strony, szybkość ładowania i wiele innych.

 

Jak wykorzystać analizę stron innych firm?

Obserwacja konkurencji powinna być podzielona na kilka etapów. Warto aby pierwszą z nich było pozycjonowanie. Wtedy należy sprawdzić używane słowa kluczowe, najlepsze podstrony (ich miejsce w wynikach wyszukiwania i wykorzystywane frazy kluczowe). Po dokonaniu takich obserwacji warto dokładnie przyjrzeć się podstronom i zastanowić się nad czynnikami, które mają wpływ na ich wysoką pozycję w Google. Może być to duża liczba backlinków, ale równie dobrze może okazać się, że odpowiedzialna za to jest struktura podstrony, umiejętne użycie słów kluczowych, długość tekstu i wiele innych. Dobrym narzędziem do monitorowania fraz jest Ahrefs. Dzięki niemu sprawdzisz nie tylko siłę i popularność słów kluczowych, ale także sprawdzisz jakie są mało konkurencyjne, ale wartościowe z punktu widzenia liczby wykukiwań.

 

Kolejnym obszarem do weryfikacji powinny być media społecznościowe. Tu warto sprawdzić sposób i język komunikacji danej marki z odbiorcami, ale nie należy zapominać o zapoznaniu się z komentarzami i recenzjami (jeśli akurat konkurent włączył możliwość dodawania recenzji).

Następnymi elementami obserwacyjnymi powinny być: blog i sklep internetowy. Zarówno ich budowa, wygląd, jak i prezentowane treści. Sprawdzisz czy jesteś na bieżąco ze wszystkimi wiadomościami z branży. Ponadto będziesz w stanie weryfikować dodatkowe elementy funkcjonalne stron – zarówno grafiki, jak i ciekawe wtyczki, widżety i funkcje.

Zrób to lepiej

Obserwacja pozwala sprawdzić na jakim poziomie jest konkurencja i… zrobić wszystko lepiej. Dotyczy to przede wszystkim ofert. Poznanie korzyści konkretnych propozycji konkurencji pozwala na zaproponowanie potencjalnym klientom lepszych warunków. Warto także sprawdzić w jaki sposób wyglądają teksty ofertowe konkurencji. Można zastanowić się nad tym, jakie są w nich wady. Warto spojrzeć na nie z perspektywy potencjalnego klienta, wypisać błędy, a nawet drobne usterki. Następnie przy konstruowaniu własnej oferty należy zastosować bardziej przyjazny język, lepiej brzmiące hasła, w inny sposób zarządzać grafiką.

Podobna zasada obowiązuje przy wpisach blogowych i postach na social media. Sprawdź jak robią to inni i pomyśl jak zrobić to lepiej. W artykułach brakuje źródeł? Niewystarczająco został opisany dany problem? Tekst nie zawiera istotnych informacji? Zobacz jak firmy z Twojej branży prezentują się w internecie, jaki wizerunek tworzą, a następnie bądź lepszy we wszystkich tych dziedzinach.

efekty pozycjonowania strony

Obserwuj, analizuj, działaj!

Obserwacja to nie wszystko, należy cały czas dbać o wprowadzanie zmian na swojej witrynie i ciągłe udoskonalanie funkcjonalności, usług, oferty. Analizy pozwolą na bieżące reagowanie na trendy, zapotrzebowanie klientów i sprawdzanie wszystkich elementów, które są nowością. Zarówno w branży, jak i marketingu internetowym.

Pozycjonowanie – dlaczego obserwacja konkurencji jest tak ważna?

Obserwacja konkurencji pozwoli Ci na podnoszenie pozycji w Google Twojej strony w o wiele szybszy i łatwiejszy sposób. Będziesz mógł porównać gotowe rozwiązania, sprawdzić ich skuteczność, wprowadzać najlepsze techniki i udoskonalać metody.

Sprawdź jak bardzo szybkość strony wpływa na pozycjonowanie

Szybkość ładowania się strony i jej elementów jest jednym z czynników wpływających na pozycję strony w wynikach wyszukiwania Google. Zobacz dlaczego jest to tak istotne i zobacz w jaki sposób możesz poprawić kilka parametrów

 

Szybkość ładowania się strony z perspektywy użytkowników

To, w jakim tempie ładuje się zarówno witryna internetowa, grafiki oraz wszystkie inne elementy znajdujące się na stronie internetowej, ma ogromny wpływ na przyjazność strony internetowej dla odbiorców. Użytkownicy są przyzwyczajeni do ekspresowego docierania do wszystkich potrzebnych im informacji. Jeśli będą musieli zbyt długo czekać na załadowanie się strony, to zrezygnują z jej przeglądania i zdecydują się na zapoznanie z witryną konkurencji. Nie będą chcieli zaglądać na inne podstrony. Wtedy możesz spodziewać się wysokiego współczynnika odrzuceń. O tym czym jest współczynnik odrzuceń pisaliśmy w tym artykule. 

 

Szybkość ładowania się strony jest więc niezwykle istotna, ponieważ:

  • użytkownicy internetu nie chcą długo czekać na możliwość zapoznania się z zawartością witryny internetowej
  • jeśli Twoja strona www będzie ładowała się za wolno, to będzie dużo wyjść
  • współczynnik odrzuceń będzie większy przy wolnym ładowaniu się strony – brak chęci użytkowników do zapoznawania się z treścią innych podstron
  • odbiorcy wybiorą strony konkurencji
  • konwersja będzie spadać

 

Szybkość ładowania się strony a pozycjonowanie

To, w jakim czasie ładuje się dana witryna ma ogromny wpływ na jej pozycję w wynikach wyszukiwania Google. Przede wszystkim algorytmy wyliczają szybkość ładowania się witryny i jej elementów. Jeśli czas jest zbyt długi, to witryna traci w kategorii przyjazności dla odbiorcy. Roboty Google oceniają, iż strona, która wolno się ładuje nie będzie atrakcyjna dla użytkowników. 

 

Ponadto jeśli strona ładuje się wolno, wielu użytkowników nie spędzi na niej dużo czasu. Wejdzie na witrynę i po pewnym czasie oczekiwania z niej wyjdzie – statystyki takich działań odbiorców także mają wpływ na pozycję w Google danej witryny. Odbiorcy nie tylko nie spędzą na stronie zbyt wiele czasu, ale też nie wejdą w żadną zakładkę czy podstronę. Wtedy zwiększa się współczynnik odrzuceń, a to także wpływa na pozycjonowanie.

Szybkość ładowania strony wpływa na pozycjonowanie, gdyż:

  • roboty Google uznają witryny, które szybciej się ładują za bardziej wartościowe – szybkie ładowanie = szybki dostęp do informacji
  • wysoki współczynnik odrzuceń obniża pozycję w wynikach wyszukiwania
  • mała ilość czasu spędzana na stronie internetowej ma negatywny wpływ na pozycjonowanie

 

Speed test Google – na czym polega?

PageSpeed Insights od Google to narzędzie pozwalające zweryfikować szybkość ładowania się strony oraz jej elementów. Zostało stworzone przez Google, a więc można ufać wynikom dotyczących każdej witryny. Uzyskanie dobrej oceny przez to narzędzie jest równoznaczne z dobrymi wynikami robotów Google w tej kategorii.

Narzędzie analizuje różne elementy witryny (szybkość ładowania się tekstu, grafik, elementów zapewniających interakcję i wiele innych). Możesz zweryfikować zarówno informacje związane z ładowaniem się witryny dla użytkowników komputerów, jak i urządzeń mobilnych.

 

Jak sprawdzić swoją stronę internetową?

Wystarczy wejść na stronę internetową Google PageSpeed Insights, wybrać urządzenie (mobilne albo komputer), wpisać adres swojej witryny i czekać na wyniki analizy. Twoja strona internetowa zostanie oceniona w skali 0-100. Punkty przyznawane są za różnorodne wskaźniki, takie jak: czas wyrenderowania pierwszych treści, indeks szybkości, maksymalne opóźnienie, czas do pełnej interaktywności i inne.

 

Pod ogólną oceną możesz zapoznać się z konkretnymi wskaźnikami, po czym przejść do rad i wskazówek. To bardzo przydatna funkcjonalność tego narzędzia. Nie tylko sprawdzisz jak szybko ładuje się Twoja strona i jakie elementy wymagają poprawy, ale także dowiesz się w jaki sposób możesz tego dokonać.

 

Google PageSpeed Insights:

  • pokaże Ci jak szybka jest Twoja strona
  • wykaże w jakim stopniu witryna jest dopasowana do urządzeń mobilnych
  • wskaże błędy oraz obszary wymagające działania

 

Speed test Google – dlaczego warto korzystać z tego narzędzia?

 

Speed test od Google zweryfikuje Twoją witrynę internetową pod względem wielu wskaźników i wykaże błędy. niedociągnięcia oraz zaproponuje konkretne sposoby na poprawę szybkości Twojej strony. Im lepszy osiągniesz wynik, tym Twoja strona będzie atrakcyjniejsza i lepsza pod kątem pozycjonowania. Dlatego też warto zweryfikować swoją witrynę na Google PageSpeed Insights i udoskonalić tę kwestię. Pozycjonowanie składa się z wielu działań, a szybkość ładowania się witryny jest jednym z ważniejszych wskaźników wpływających na to, na której stronie i na jakim miejscu w wynikach pod danym słowem kluczowym znajdzie się konkretna strona internetowa. 

Pozycjonowanie stron internetowych - popularne mity

Pozycjonowanie stron internetowych jest niezwykle ważne, pozwala zaistnieć w świadomości użytkowników internetu. Konkurencja w wielu branżach jest bardzo duża, dlatego coraz więcej firm, właścicieli stron internetowych oraz blogów zdaje sobie sprawę z wagi skutecznego pozycjonowania. Wciąż jest mnóstwo osób, które decydują się samodzielnie dbać o wysoką pozycję swojej strony w wynikach wyszukiwania. Wiele źródeł internetowych i książkowych przekazuje wiedzę na ten temat, jednak nie brakuje powtarzających się nieprawdziwych informacji.

 

mity o pozycjonowaniu

Mity na temat pozycjonowania stron internetowych

Mity są szkodliwe, zarówno te dotyczące codziennego życia, jak i pozycjonowania stron internetowych. Kierowanie się nimi może przysporzyć więcej kłopotów niż pożytku. Jednak rozróżnienie rzetelnych informacji od utrwalonych mitów bywa niezwykle trudne, szczególnie dla początkujących w tej branży oraz samouków. Dlatego poniżej zapoznasz się z najpopularniejszymi mitami, dzięki temu będziesz w stanie zweryfikować swoje źródła wiedzy.

fakty i mity o pozycjonowaniu

Fakty i mity

Długotrwałość efektów pozycjonowania

Mit :Wystarczy raz wypozycjonować stronę

To bardzo myląca informacja. Często powtarza się, że wypozycjonowanie strony sprawi, że będzie ona stale na najwyższych miejscach w wynikach wyszukiwania. Należy ją stale kontrolować i weryfikować czy inne witryny nie wyprzedzają Twojej. Algorytmy Google także się zmieniają – te same techniki nie będą stale gwarantowały wysokich wyników. Dlatego należy być czujnym i poprawiać wszystkie elementy strony, których optymalizacja będzie umożliwiała osiąganie lepszych efektów.

Fakt: Pozycjonowanie trwa i jest to proces

Osiągnięcie wysokiego wyniku w wyszukiwarce wymaga dużo czasochłonnej pracy. Szczególnie wtedy, gdy dane słowo kluczowe jest bardzo popularne. Po zdobyciu wymarzonej pozycji w Google nie można zaprzestać monitorowania strony pod tym kątem. Konkurencja nie śpi! Korzysta z pomocy fachowców, dokształca się i pozycjonuje. Dlatego należy na bieżąco sprawdzać czy ktoś nie przejął prowadzenia. Warto odświeżać dawne wpisy i co jakiś czas uzupełniać treść o nowe i aktualne dane. Z czasem może okazać się, iż treść Twojej strony jest tak obszerna, że ciężko będzie samodzielnie dbać o pozycjonowanie. Możesz skorzystać z usług profesjonalistów już na początku działań pozycjonerskich, albo zdecydować się na to w późniejszym czasie (sami pracownicy Google mówią o okresie od 4 miesięcy do roku, który należy dać swojej agencji).

Płatne reklamy

Mit: Płatne reklamy wpływają na wyszukiwania organiczne

Gdyby tak było, pozycjonowanie stron internetowych nie byłoby tak popularne i uważane za istotne. Czym innym są płatne działania w AdWords, a czego innego dotyczą wysokie wyniki w wyszukiwarce osiągnięte dbałością o elementy witryny internetowej. System reklamowy AdWords zwiększa zasięgi i wpływa na aktywność użytkowników na stronie, ale tylko przez czas, który został opłacony.

Fakt: Płatne reklamy zwiększają popularność strony czasowo

Dobra pozycja w organicznych wynikach wyszukiwania jest osiągalna wyłącznie poprzez skuteczne wdrażanie metod wpływających na pozycjonowanie. Płatne reklamowanie Twojej strony będzie dobre na samym początku, kiedy dopiero zaczynasz dbać o wysoką pozycję w wyszukiwarce. Pozycjonowanie organiczne zajmuje nawet kilka miesięcy, dlatego jeśli chcesz zaistnieć internecie wcześniej, możesz wesprzeć się płatnymi działaniami marketingowymi, ale w tym czasie pracuj też nad pozycjonowaniem.

Działania pozycjonerskie

Mit: Ta jedna czynność na pewno zadziała!

Nie, nie zadziała. W wielu miejscach w sieci można znaleźć mnóstwo tak zwanych “pewniaków”, czyli działań, które mają w szybkim czasie wpłynąć na pozycjonowanie. To nie jest takie proste. Algorytmy Google są skomplikowane. Nikt nie zna ich dokładnie. Można jedynie wprowadzać różnorodne techniki, których skuteczność jest potwierdzona. Nie ma jednej sztuczki, która zmieni z automatu pozycję w wynikach wyszukiwania. Należy zadbać o wiele elementów strony, a przykładanie się wyłącznie do jednego z nich nie da niesamowitych efektów.

Fakt: Pozycjonowanie to zbiór wielu działań.

Pozycjonowanie stron internetowych należy rozpocząć od zweryfikowania wielu kwestii. Dotyczą one między innymi: publikowanych treści, sposobu optymalizacji kodu, meta opisów, dobranych słów kluczowych, unikalności treści i dopasowania jej do różnych typów urządzeń. Należy dbać o różnorodne aspekty i patrzeć na witrynę całościowo. Jednocześnie nie powinno się zaniedbywać żadnego istotnego elementu strony. Wystarczy istnienie wielu kopiowanych tekstów na stronie, aby spadła ona na bardzo niską pozycję w wynikach wyszukiwania.

Poziom trudności

Mit: Pozycjonowanie stron internetowych jest łatwe

To przekonanie jest popularne w szczególności u początkujących pozycjonerów, albo u osób, które chcą samodzielnie pozycjonować swoją stronę i mają bardzo małe pojęcie na ten temat. Świadomość wielości zagadnień rozwija się u każdego wraz z poznawaniem kolejnych technik pozycjonowania stron i obszarów, o które należy zadbać. Profesjonalne firmy zajmujące się pozycjonowaniem często złożone są z kilku działów, przy czym każdy z nich zarządza innymi działaniami mającymi poprawić wyniki wyszukiwania danej witryny. Pozycjonowanie jest skomplikowane i składa się na wiele dziedzin.

Fakt: Pozycjonowanie wymaga ciągłej nauki

Pozycjonowanie jest nie tylko skomplikowane i złożone z wielu dziedzin. Dobry pozycjoner ciągle się uczy, testuje nowe metody i techniki. Jednocześnie śledzi wszystkie komunikaty od Google, które dotyczą zmian wartości niektórych elementów strony i ich wpływu na pozycjonowanie. Nie da się raz nauczyć wszystkich technik i osiągać sukcesy bez dokształcania.

Wtyczki oraz narzędzia

Mit: Wtyczki zapewnią wysoką pozycję w Google

Jeśli obsługujesz swoją stronę poprzez CMS to możesz znaleźć wiele narzędzi, które mogą pomóc Ci w pozycjonowaniu strony. Jedną z nich jest Yoast SEO – wskazuje na to, jakie elementy dodawanych tekstów należy poprawić, aby polepszyć parametry wpływające na pozycjonowanie. Wszystkie narzędzia okażą się wsparciem i pomagają zaobserwować istotne czynniki, ale należy traktować je jako dodatek i nie opierać na nich wszystkich działań związanych z pozycjonowaniem.

Fakt:   Wtyczki i inne narzędzia to tylko wsparcie

Gdyby można było całkowicie zautomatyzować proces pozycjonowania, to eksperci w tej dziedzinie nie mieli by co robić – każdy zajmowałby się pozycjonowaniem samodzielnie. Nawet najlepsi pozycjonerzy korzystają z wtyczek i różnych programów wspierających optymalizację. Jednak zdają sobie sprawę z tego, ile mogą osiągnąć  za pomocą danego narzędzia, jakich czynników nie biorą one pod uwagę, a jakie  działania można wykonać wyłącznie ręcznie.

Wielość treści

Mit: Im więcej treści na stronie, tym lepiej

Niektórzy właściciele stron stawiają na ilość, a nie jakość. Publikują wiele tekstów i skupiają się na długości artykułów. Jednak jeśli są to treści kopiowane – wpływa to wręcz negatywnie na pozycjonowanie. Natomiast dodawanie nawet unikalnych tekstów, które nie wiążą się z tematem i są bezużyteczne, mija się z celem. Odbiorcy nie będą spędzać dużo czasu na stronie, nie wykonają pożądanych przez administratora działań.

Fakt: Ilość treści ma znaczenie dla pozycjonowania

Opisanie danego tematu w sposób szczegółowy, z odwołaniem do źródeł i rozpisanie tematu w obszerny sposób sprawia, że dana witryna jest postrzegana przez roboty Google za wiarygodną i wartościową. Taka strona będzie wysoko w wynikach wyszukiwania (o ile zadba się o SEO), ponieważ spełni jeden z podstawowych warunków, jakim jest dostarczanie istotnych treści, które są użyteczne i dokładnie opracowane. Tworząc treści należy jednak myśleć o użytkownikach i przydatności udostępnianych materiałów.

Pozycjonowanie a sprzedaż

Mit: Pozycja w Top 10 zawsze przyniesie większą sprzedaż

Osiągnięcie wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania Google nie sprawi, że internauci zaczną masowo dokonywać zakupów. Poza pozycjonowaniem należy zadbać o wiele aspektów marketingu internetowego. Zalicza się do nich między innymi: treść przekazu, istnienie na stronie Call to Action, opinie, wygodę korzystania ze sklepu internetowego.

Fakt:  Pozycja w Top 10 wpływa na popularność strony i  może wpłynąć na wzrost sprzedaży

Im więcej osób wejdzie na stronę, tym większe prawdopodobieństwo tego, iż wzrośnie sprzedaż. Osoby poszukujące jakiegoś produktu, albo usługi najczęściej zaglądają na kilka pierwszych stron z organicznych wyników wyszukiwania. Jeśli Twoja oferta będzie dobra, a inne treści na stronie zachęcą do kupna, to duży procent odwiedzających zdecyduje się właśnie na Twój produkt. Należy jednak pamiętać o tym, że wysoka pozycja zwiększa popularność, ale nie zachęci bezpośrednio do dokonania zakupów.

Osiągnięcie wysokiej pozycji w Google i utrzymanie jej

Mit: Agencja wypozycjonowała moją stronę do Top 10. Ich praca nie jest mi już potrzebna i nie muszę dłużej z nimi współpracować.

Są osoby, które decydują się na współpracę z agencją, a po kilku miesiącach czy latach, kiedy osiągnięta zostanie odpowiednia pozycja w Google, rezygnują z dalszego korzystania z usług. Efekt wypozycjonowania utrzymuje się wtedy przez kilka miesięcy, po czym zaczyna się pogarszać. Konkurencja poprawia elementy mające wpływ na pozycję, Google zmienia algorytmy, a klient nie jest w stanie poradzić sobie z tym sam. Po kilku miesiącach wraca do agencji, która musi nie tylko utrzymywać wysoką pozycję w Google, ale znów wiele pracy włoży w to, aby dana strona znalazła się na tym samym miejscu, jakie zostało osiągnięte podczas współpracy. Takie działanie zwiększa koszty i sprawia, że strona internetowa przez jakiś czas nie będzie należała do najpopularniejszych.

Fakt:  Wysoka pozycja w Google jest trudna do osiągnięcia, ale jej utrzymanie także

Osiągnięcie wysokich pozycji w Google nie jest łatwe, wymaga wielu działań skupionych na różnorodnych aspektach strony internetowej. Jednak samo wypozycjonowanie to nie wszystko, należy na bieżąco monitorować poczynania konkurencji i dbać o ciągłą poprawę elementów witryny. Zarówno pod kątem dostosowywania ich do najnowszych zmian w algorytmach Google, wymagań użytkowników, jak i do bieżących poczynań konkurencji.

Współpraca z Google

Mit:  Agencje SEO mają tajny kontakt do Google i dzwonią, by włączyli “efekty”

Google nie prowadzi ścisłej współpracy z agencjami SEO. Przyczyna o wiele lepszej skuteczności działań pozycjonerskich agencji jest skutkiem wielu lat doświadczenia, znajomości narzędzi i najlepszych technik, a także zespołów, na które składają się specjaliści z różnych dziedzin powiązanych z pozycjonowaniem.

Fakt: Bezpośrednia współpraca z Google przy pozycjonowaniu zawsze opiera się na korzystaniu z płatnych narzędzi

Współpraca z Google, której celem jest wysoka pozycja danej firmy w wynikach wyszukiwania opiera się na wykupieniu płatnych reklam Google. Jednak nie wpłynie to na pozycję strony w organicznych wynikach wyszukiwania, a sprawi, że firma znajdzie się w płatnych wynikach wyszukiwania.

Efektywność pozycjonowania

Mit: Top 10 w trzy miesiące lub zwrot pieniędzy

Jest tak wiele czynników wpływających na pozycjonowanie, że precyzyjne określenie czasu, w którym dana strona znajdzie się w Top 10 jest niemożliwe. Najlepiej jest zaplanować odpowiednią strategię i dbać o optymalizację kolejnych elementów strony z uwzględnieniem mechanizmów, z których korzysta konkurencja. Można szybko wypozycjonować stronę na jakąś frazę, ale tylko pod warunkiem, że jest ona dobrze zoptymalizowana pod kątem SEO, a na dana fraza nie jest mocno konkurencyjna. Każdy, nawet najdrobniejszy czynnik może spowolnić pozycjonowanie nawet o kilka miesięcy.

Fakt: Nie można określić czasu, w którym uda się osiągnąć cel

Jeśli ktoś obiecuje Ci konkretny czas, w jakim wypozycjonuje Twoją stronę, to podchodź do takich propozycji z dużym dystansem. Nigdy nie można określić konkretnego czasu, który wystarczy do wypozycjonowania danej witryny. Techniki SEO nie są stałe, zasady zmieniają się „w trakcie gry”, a silni konkurenci śledzą strony, które z nimi rywalizują i wprowadzają coraz to bardziej efektywne sposoby, by utrzymać swoją pozycję. Stopniowe polepszanie pozycji danej witryny jest osiągalne, ale nie da się tego zrobić jednocześnie szybko i profesjonalnie.

Słowa kluczowe

Mit: Nieważne co jest napisane na stronie, ludzie i tak tego nie czytają – liczy się tylko zagęszczenie słów kluczowych.

Potencjalni klienci zaglądają głównie na strony internetowe z pierwszych pozycji wyników wyszukiwania. Jednak między wejściem na witrynę, a zakupem, albo wykonaniem innej czynności jest jeszcze element zapoznawania się z treścią strony. To ona wpływa na to czy dana firma postrzegana jest jako solidna, godna zaufania i najlepsza. Dlatego treści powinny pełnić określony cel – odpowiadać na potrzeby, wyjaśniać różne kwestie, zachęcać, sprzedawać itd.

Fakt: Treści należy pisać przede wszystkim dla użytkowników i w nie naturalnie wplatać słowa kluczowe.

Treść pod kątem unikalności i użyteczności weryfikują nie tylko odbiorcy, ale także roboty Google. Dlatego słowa kluczowe powinny być bezpośrednio powiązane z treścią tekstu i nie mogą zaburzać czytelności, ani też wpływać negatywnie na jej odbiór.

Koszty pozycjonowania

Mit: Pozycjonowanie kosztuje zbyt dużo

Koszty pozycjonowania nie są małe, ale zwiększają zyski firmy. Dlatego coraz więcej firm traktuje koszty SEO jako inwestycję, która się zwraca w dłuższej perspektywie czasu.

Fakt: Sektora ecommerce nie stać na to, by się nie pozycjonować

Współcześnie marki już nie patrzą na pozycjonowanie jak na ogromny koszt, który nie ma przełożenia na sprzedaż i rozpoznawalność. Obecnie to wręcz konieczność, ze względu na działania konkurencji oraz rosnące zaufanie użytkowników internetu do wyników wyszukiwania. Brak działań pozycjonerskich oznacza w dzisiejszych czasach straty. Nie tylko finansowe, ale też wizerunkowe.

Priorytety w pozycjonowaniu

Mit: Najważniesze są słowa kluczowe i treść

Frazy kluczowe, unikalna i wartościowa treść są bardzo ważne, jednak nie można zapominać o innych elementach optymalizacji strony pod wyniki wyszukiwania Google. Działania nad kodem strony, jej wyglądem, funkcjonalnościami, strukturą i innymi częściami są równie istotne i należy pracować nad nimi z taką samą precyzją, z jaką tworzone są treści.

Fakt: Szybkość wczytywania i wygodne korzystanie ze strony są bardzo ważne

Jeśli strona zbyt długo się ładuje, to zostanie źle oceniona przez roboty Google, ale też sami odbiorcy treści nie będą cierpliwi na tyle, aby czekać na załadowanie się witryny. Wybiorą stronę internetową konkurencji. Jeśli Twoja witryna nie charakteryzuje się intuicyjnością w obsłudze, nie ma konsekwentnej i logicznej strukury, to roboty Google będą miały problem z dotarciem do najważniejszych informacji i określą ją jako nieczytelną. Odbiorcy natomiast zniechęcą się do poruszania się po topornym serwisie. Oprócz działań SEO związanych z treściami i frazami kluczowymi bardzo ważne są aspekty technologiczne oraz wiedza z zakresu UX.

Wyprzedzanie konkurencji

Mit: W krótkim czasie można przewyższyć najlepszych

Najlepsi osiągają pierwsze pozycje w wynikach wyszukiwania, dlatego że skutecznie radzą sobie ze wszystkimi działaniami polegającymi na pozycjonowaniu, a ponadto na bieżąco polepszają optymalizację i skupiają swoje działania na tym, aby nie dopuścić do sytuacji, w której konkurencja wyprzedza ich strony w wyszukiwarce Google. Nie da się szybko wskoczyć na pierwsze miejsca przeglądarki internetowej.

Fakt: Na efekty trzeba czekać – nie dogonisz szybko konkurencji, która pracuje od kilku lat nad swoją widocznością

Już wspominaliśmy o tym, że pozycjonowanie to proces. Nie ma możliwości, aby strona, która ma problemy z szybkością ładowania, nie posiada wielu wartościowych treści i nie ma zoptymalizowanego pod kątem SEO kodu, szybko wyprzedziła konkurencję, która pracowała latami na swoją pozycję. Największą trudnością będzie stworzenie zaplecza linków, ale tak naprawdę każdy element wpływający na pozycjonowanie wymaga czasu i pracy.

Budżet na pozycjonowanie

Mit:  Zarówno duże firmy, jak i małe muszą mieć taki sam nakład finansowy na pozycjonowanie

Nie jest to prawdą. Małe, lokalne firmy celują w zupełnie inne grupy odbiorców i na początku bardzo dobre efekty sprzedażowe da samo pozycjonowanie lokalne. Wszystko zależy od priorytetów, asortymentu, rodzaju usług i grup do jakich chce dotrzeć firma. Pozycjonowanie nie jest uniwersalne i takie samo dla wszystkich, tak samo jest z kosztami takich działań.

Fakt: Wymagane budżety będą inne w zależności od rodzaju branży, typu strony, jej historii i innych czynników

W niektórych  dziedzinach gospodarki konkurencyjność fraz kluczowych wciąż jest bardzo niska, w innych firmy stosują wręcz agresywną politykę pozycjonerską. Budżet zależy od czynników wewnętrznych oraz zewnętrznych. Czyli od tego, co znajduje się na stronie, jak jest zbudowana, czym charakteryzują się jej elementy  – odpowiedzi na te pytania da tylko audyt SEO. Czynniki zewnętrzne to:  dziedzina, konkurencja, popyt i wiele innych.

FAQ

Zapoznaj się z odpowiedziami na pytania, które najczęściej dostajemy od naszych  klientów. Nie znalazłeś informacji, której szukałeś? Skontaktuj się z nami!


Pozycjonowanie to proces, którego celem jest zbudowanie widoczności strony internetowej w wynikach wyszukiwania Google. W tym celu podejmuje się szereg czynności, mających za zadanie podwyższyć pozycję serwisu na określone frazy kluczowe. Wówczas strona staje się lepiej widoczna, co przekłada się na większy ruch użytkowników.


Pozycjonowanie strony rozpoczyna się od przeprowadzenia audytu SEO. To zabieg, którego celem jest analiza witryny pod kątem jej jakości oraz ewentualnych błędów. Dodatkowo należy porównać serwis z konkurencją. Na podstawie audytu SEO projektuje się indywidualną strategię pozycjonowania.


Pozycjonowanie to długofalowa strategia, wymagająca kompleksowych działań z zakresu optymalizacji, tworzenia wartościowych treści oraz link buildingu. Skorelowanie tych trzech ogniw pozwala budować widoczność w wyszukiwarce, poprzez podwyższanie pozycji witryny na wybrane frazy kluczowe.


Pozycjonowanie ma na celu zbudować autorytet strony internetowej, aby algorytm wyszukiwarki lepiej ocenił serwis, tym samym umieszczając go na wyższej pozycji w wynikach organicznych. Dzięki widoczności uzyskanej w ten sposób, witrynę mogą odwiedzać użytkownicy.


Czas, który jest potrzebny na wypozycjonowanie witryny zależy od wielu czynników. Są to między innymi: obecna pozycja w Google, ilość i jakość treści na stronie, liczba błędów optymalizacyjnych do wyeliminowania, konkurencyjność fraz. Nie możemy ocenić tego bez dokładnej analizy SEO danej witryny. Zachęcamy do kontaktu w celu wykonania bezpłatnej analizy SEO Twojej strony internetowej.


Zajmujemy się poprawą widoczności stron internetowych pod wieloma względami. Dlatego też mamy najlepszych copywriterów, specjalistów SEO, UX, marketingu internetowego i wielu innych obszarów istotnych w polepszaniu widoczności stron internetowych. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat naszej oferty, napisz do nas.


W pierwszej kolejności wykonujemy audyt strony internetowej. Po tym etapie przedstawiamy klientowi elementy, jakie wymagają poprawy. Ustalamy dokładne warunki współpracy, podpisujemy wymagane dokumenty i rozpoczynamy pracę, której efekty raportujemy.


Najważniejsze dla nas są dane dotyczące tego, jaki cel chcesz osiągnąć, a także jaki jest adres Twojej witryny internetowej.


Wycena jest dopasowana indywidualnie do każdego klienta. Jest ona zależna między innymi od konkurencyjności, liczby wybranych słów kluczowych, ale także innych elementów, które omawiamy przed podpisaniem umowy.


Oczywiście. Etap tworzenia witryny jest najlepszym momentem na zaplanowanie skutecznej strategii pozycjonowania, którą można wprowadzać od samego początku.


Dostarczymy Tobie wszelkich informacji na temat tego, w jaki sposób możesz weryfikować nasze działania. Ponadto będziemy raportować wyniki.


Nasi specjaliści proponują słowa kluczowe, które najlepiej pasują do charakteru danej strony, a zarazem są odpowiednio dobrane pod kątem popularności i konkurencyjności. Zanim zaczniemy działania pozycjonerskie, przedstawiamy Tobie nasze propozycje i jeśli zechcesz wprowadzić zmiany, to wszystko omówimy i dostosujemy działania do Twoich oczekiwań.

Oceń tekst

Średnia ocen 4.8 / 5. Liczba głosów: 1903

Brak głosów - oceń jako pierwszy!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
12 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mietek
2 lat temu

Fajne 🙂

Krzysiek
Krzysiek
2 lat temu

Dobry tekst, szczególnie ciekawy fragment o optymalizacji.

Anonim
Anonim
2 lat temu

Pozycjonowanie to naprawdę must have współczesnego biznesu, każdy właściciel powinien się zapoznać z tym artykułem:)

Katarzyna
Katarzyna
2 lat temu

Dziekuje bardzo za artykuł. Sporo wyjaśnił, dobra robota.

Daniel Badowski
Daniel Badowski
2 lat temu

Artykuł z bardzo dobrymi podstawami, dla zaawansowanych mogą wydawać się oczywiste, ale dla juniorów z pewnością będą przydatne:)

Bartosz Kleszczyński
Bartosz Kleszczyński
2 lat temu

Świetny artykuł! Przydał się nawet przy pisaniu licencjatu:)

Paulina Kleska
Paulina Kleska
1 rok temu

To mój top1 artykuł, do którego co jakiś czas sięgam:)

Paweł
Paweł
1 rok temu

Dobrze się czytało:)

Justyna K.
Justyna K.
2 lat temu

Jestem zupełnie początkująca w tej dziedzinie, dlatego ten artykuł bardzo mi się przyda.

Anonim
Anonim
1 rok temu

Świetny artykuł, dzięki!

Arek
Arek
1 rok temu

Ciekawy artykuł:) Czy któryś z CMS-ów, które opisujecie jest szczególnie przyjazny SEO?

Paweł
Paweł
6 miesięcy temu

Super blog!